V puči v rozvráceném Zimbabwe mohli mít prsty Číňané. Těsně předtím generál navštívil Peking

Hana Vařáková Hana Vařáková
20. 11. 2017 19:21
Šéf zimbabwské armády navštívil začátkem listopadu Peking, kde se sešel s čínskými vojenskými špičkami. Jen o pár dní později armáda v Zimbabwe převzala kontrolu nad zemí. A zadržela prezidenta Roberta Mugabeho a jeho ženu Grace.
Robert Mugabe a Si Ťin-pching v Pekingu v roce 2014.
Robert Mugabe a Si Ťin-pching v Pekingu v roce 2014. | Foto: Reuters

Peking/Harare - Když šéf ozbrojených sil Zimbabwe generál Constantino Chiwenga navštívil před více než týdnem Čínu, nebylo na tom nic podezřelého.

Čína je největším zahraničním investorem v Zimbabwe a zároveň dlouholetým spojencem této africké země.

Pár dní nato ale zimbabwská armáda převzala kontrolu nad zemí a uvrhla prezidenta Roberta Mugabeho a jeho ženu Grace do domácího vězení.

Události pak nabraly na obrátkách.

O víkendu dala vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) Mugabemu ultimátum - buď v pondělí sám odstoupí, nebo dojde k impeachmentu, tedy odvolání prezidenta.

A Mugabe pořád ještě oficiálně nerezignoval. Vláda tak projednává návrh na jeho sesazení.

Zahraniční média ovšem spekulují, že na začátku všeho mohla být Chiwengova návštěva Číny. Že jeho cesta do Asie nebyla náhoda a generál si ve skutečnosti přijel pro tichý souhlas Pekingu, aby zimbabwská armáda mohla odstřihnout od moci třiadevadesátiletého diktátora a jeho ambiciózní ženu.

Ve prospěch těchto dohadů svědčí podle britské stanice BBC i fakt, že čínská vláda minulý týden neodsoudila pokus o sesazení Mugabeho.

Přátelé za každého počasí

Během pobytu v čínské metropoli se Chiwenga setkal s ministrem obrany Čchang Wan-čchüanem a významným generálem Li Cuo-čchengem, který je i členem čínské Ústřední vojenské komise.

Ten pak prohlásil, že Čína a Zimbabwe jsou "přátelé za každého počasí".

Podle expertů však nejde doopravdy zjistit, jestli a jak moc se Čína na událostech v Zimbabwe podílela.

"Skutečnost, že došlo k této návštěvě těsně před převratem, cosi naznačuje," připouští Cobus Van Staden z Jihoafrického institutu pro mezinárodní záležitosti. "Ale kdo ví, co to bylo," řekl americké stanici CNN.

Sám Peking spekulace odmítá s tím, že šlo o "normální vojenskou výměnu".

Miliardy dolarů

Vztahy Číny a Zimbabwe jsou hluboké. Jejich kořeny sahají až do 70. let minulého století, kdy Čína zajišťovala zbraně a vojenský výcvik Mugabeho gerily během války za nezávislost.

A podle dokumentu, který v minulosti zveřejnil server WikiLeaks, tato vojenská spolupráce pokračovala i během celé Mugabeho vlády.

Zimbabwská armáda nakoupila v Číně svou výzbroj - včetně letadel, radarů a zdravotnického vybavení. Navíc v africké zemi působí čínští vojenští poradci.

Robert Mugabe a jeho žena Grace.
Robert Mugabe a jeho žena Grace. | Foto: Reuters

Z Asie do Zimbabwe proudily také finance. Říše středu v zemi investovala miliardy dolarů. Peníze šly do vybudování infrastruktury, do zemědělství, stavebnictví nebo energetiky.

Například jen v roce 2015 dosáhly čínské investice hodnoty 450 milionů dolarů (bezmála 10 miliard korun). A tvořily tak většinu všech zahraničních investic v Zimbabwe.

"Otočili jsme se na východ"

"Od doby, kdy Mugabe převzal moc, ho čínská vláda podporovala," potvrzuje i profesor Wang Sin-sung z Pekingské pedagogické univerzity. "Čína se stala druhým největším obchodním partnerem Zimbabwe a mohutně investovala po celé zemi."

A čím více se Mugabe v průběhu času vzdaloval Západu, tím více tíhl ke svému východnímu spojenci.

"Otočili jsme se na východ, kde vychází slunce, a stojíme zády k západu, kde slunce zapadá," řekl Mugabe před deseti lety, když otevíral nový stadion v metropoli Harare, postavený za čínské peníze.

Když USA a Evropská unie uvalily po prezidentských volbách v roce 2002 na Zimbabwe sankce, Čína zde naopak své investice rozšířila. A zahájila stovku nových projektů.

Peking také tehdy zablokoval v Radě bezpečnosti OSN uvalení zbrojního embarga a dalších restrikcí proti představitelům Mugabeho režimu.

Obavy o investice

Letos v lednu se Mugabe sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Oba tehdy nešetřili úsměvy. Čínský vůdce například řekl, že "Čína nikdy nezapomene na své staré přátele".

Už tehdy se ale v Číně objevovaly hlasy proti Mugabemu. V Pekingu totiž sílily obavy o bezpečnost investic, míní Wang Chung-i z Institutu západoasijských a afrických studií.

"Čínské investice do Zimbabwe padly za oběť Mugabeho politice a některé projekty byly v posledních letech zrušeny nebo přesunuty do jiných zemí. Došlo k obrovským ztrátám," vysvětlil Wang ve státním deníku Global Times.

Ostatně po ekonomické stránce na tom Zimbabwe není nijak slavně. A zní to i z řad Mugabeho vlastní strany.

Výměna vedení by tak i podle Wanga mohla být pro vztahy s Čínou přínosem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy