Čínská raketa vzlétla za zvuků neoficiální hymny USA

Zahraničí Zahraničí
30. 9. 2011 21:35
Zatím se neví, jak k trapasu došlo. Píseň je oblíbenou melodií amerických patriotů
Čtvrteční start Dlouhého pochodu
Čtvrteční start Dlouhého pochodu | Foto: Reuters

Peking - Čtvrteční start čínské rakety Dlouhý pochod s experimentálním modulem Nebeský palác 1 byl bezchybný a stejně tak její let i následné vypuštění vesmírné laboratoře na oběžnou dráhu.

Čínská ústřední televizní stanice (CCTV) v rámci státní propagandy, oslavující velké technické vítězství, ukázala na svém webu dokonalou animaci startu, včetně chystaného spojení Nebeského paláce s dalším modulem Šen-čou, k němuž má dojít v listopadu.

Jedinou vadou na kráse pečlivě připraveného videa byl hudební doprovod - čínští propagandisté zvolili píseň America The Beautiful (Nádherná Amerika), která je považována za neoficiální hymnu Spojených států.

"Kiksu" si všiml britský list The Guardian. America the Beautiful, kterou složil jeden kostelní varhaník v New Yorku v roce 1882, je melodií drahou všem americkým patriotům.

Píseň byla dokonce navrhována za oficiální americkou hymnu, která by nahradila známý Prapor s hvězdami a pruhy.

Volba hudby teď vyvolává řadu otázek: Například zda cílem není zahájit novou etapu spolupráce s USA, která se nedaří, mimo jiné zvláště v oblasti výzkumu vesmíru a vývoje kosmických technologií.

Nebo to bylo zamýšleno jako nějaký sarkasmus či došlo jednoduše k trapné chybě, kdy čínská propaganda zvolila nějakou líbivou melodii, aniž by se zabývala tím, kdo je jejím autorem a z jakých důvodů ji složil?

Oddělení propagandy CCTV situace zcela zaskočila a vůbec nebylo schopno zodpovědět otázku, proč byla vybrána pro animaci Nebeského paláce 1 právě America the Beautiful.

"Nevím, jak odpovědět na váš dotaz," řekl listu Guardian Čchen Čan-šeng z tohoto oddělení. "Nemohu vám pomoci."

Ve srovnání s rokem 1970, kdy Čína vypustila svůj první satelit, však rozdíl nemůže být větší. Tehdy byla vysílána hymna kulturní revoluce Východ je rudý, vychvalující předsedu Maa a čínskou komunistickou stranu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy