Čínská kina zaplnily filmy o hrdinství a lásce k zemi. Připravují lid na sjezd strany

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 10. 2022 16:38
První týden v říjnu bývá tradičně jedním z nejvýdělečnějších období v čínských kinech. Volno spojené se svátky, které začínají 1. října na výročí založení Čínské lidové republiky, přináší do kin vlastenecké filmy, oslavující úspěchy komunistické strany. Letošek je podobný - kina nabízejí třeba film natáčený ve zničené Sýrii. Sály jsou ale zatím spíš prázdné.
Kino v Číně.
Kino v Číně. | Foto: Reuters

Hned v první říjnový týden kina omezila nabídku zahraničních snímků, aby dostaly více pozornosti čínské filmy. Ze sedmi premiér byly tři filmy animované a zbytek titulů čínská média označila za vlastenecké.

Načasování nesouvisí pouze s výročím, ale také se sjezdem komunistické strany, který začíná v neděli 16. října a potrvá týden. Bude se na něm mimo jiné volit generální tajemník strany, kterým se podle očekávání stane opět současný čínský vůdce Si Ťin-pching. 

"Tyto snímky cílí na posílení vlasteneckého cítění a věrnosti straně. V poslední době jsou značně komerčně úspěšné," líčí pro Aktuálně.cz sinolog Tobiáš Lipold z projektu Sinopsis

Nejočekávanějším snímkem bylo ještě nedávno Born to Fly, o kterém se mluví jako o čínské verzi amerického akčního filmu Top Gun. Režisér Liou Siao-š’, který dříve točil jen propagační videa pro čínské letectvo, sliboval příběh mladých testovacích pilotů, chránících svou zemi "beze strachu z překážek nebo nebezpečí", píše čínskou vládou kontrolovaný deník Global Times.

Film se ale do kin nakonec nedostal. Oznámení, že premiéra neproběhne, přišlo jen tři dny předem. Oficiálním důvodem je nutnost vylepšit vizuální efekty, píše čínský server Radii. Kdy nebo zda vůbec se film podívá do kin, není jasné.

Podle Lipolda ale může být vysvětlení jiné. "Jako jeden z možných důvodů se uvádí snaha čínského vedení vyhnout se v tomto období příliš konfrontačním filmům podporujícím 'válečnou mentalitu', jako byl známý akční film Wolf Warrior, podle kterého se v posledních letech přezdívá asertivnímu způsobu čínské diplomacie," vysvětluje. "Od něj se Čínská lidová republika v poslední době odklání, a dávalo by tak smysl i odklonění od takových filmů," dodává. 

Kina nabízející lístky na představení v předprodeji tak přišla o 33 milionů jüanů (v přepočtu 116 milionů korun). Projevilo se to i na celkových tržbách. V roce 2019 utržila čínská kina za první říjnový týden pět miliard jüanů (16,5 miliardy korun). Odhady na letošek mluvily o třech miliardách, nakonec částka skončila na polovině, píše server Variety.

Ten poznamenává, že důvodů je hned několik: neuvedení očekávaného titulu, dočasné stažení populárních hollywoodských filmů, stále platná koronavirová opatření nebo ekonomické problémy řady Číňanů.

Jeden kapesník nestačí

V návštěvnosti nyní vede jiný film: Home Coming, inspirovaný skutečnými událostmi, kdy v Libyi v roce 2011 uvázlo na 30 tisíc Číňanů. Kvůli bojům se nemohli dostat z africké země domů. Libyi tady však nahradil fiktivní stát.

"Potřeboval jsem čtyři kapesníky," zhodnotil film na čínských sociálních sítích jeden divák. Server What’s On Weibo k tomu dodal, že na sítích kolují i rovnou fotografie ze sálů s brečícím publikem. "Moje láska k mé zemi dosáhla nových výšin," zní další reakce. Během minulého víkendu, kdy se snímek dostal do kin, se podle Variety podílel ze 71 procent na všech tržbách.

Zaznívá ale i kritika, a to především ze zahraničí. Natáčení filmu, který produkoval známý herec Jackie Chan, proběhlo ve zničeném syrském městě Hadžár Asvád. To už před několika lety dobyla armáda syrského prezidenta Bašára Asada, nicméně město zůstává neobyvatelné. Peking Asadovu vládu podporuje. 

"Majitelé domů se nesmějí vrátit, zatímco herci tam klidně mohou. Používají zničenou Sýrii jako filmové studio. Nic horšího snad nemohli udělat," řekl například Ammar Kudsí, který dříve ve městě bydlel. 

Další vlastenecký film Ordinary Hero, který se také objevuje v žebříčcích návštěvnosti kin, popisuje záchranu zraněného chlapce z provincie Sin-ťiang. V ní žije muslimská menšina Ujgurů, které komunistická strana posílá do převýchovných táborů. Film Steel Will zase ukazuje, jak vláda svým rozhodnutím o rozvoji ocelářství zlepšila postavení čínských dělníků. 

Film z Varů byl stažen z kin

Z čínských kinosálů ale naopak také mizí některé filmy nebo se tam rovnou neobjeví, ačkoliv jinde po světě jsou velmi populární. To je případ druhého dílu zmíněného amerického snímku Top Gun, který měl sice letos premiéru, ale do čínské distribuce se nedostal. A to přesto, že američtí tvůrci z bundy hlavního hrdiny s tváří Toma Cruise odstranili na nátlak Číny nášivku s tchajwanskou vlajkou. Ta by totiž naznačovala, že ostrov Tchaj-wan s vlastní nezávislou vládou není součástí pevninské Číny, jak to Peking prezentuje. 

Ještě před začátkem národních svátků vzbudil zájem čínských diváků film Return to Dust, který byl uveden i na filmovém festivalu v Karlových Varech. Stejně jako v případě zmíněného čínského titulu Born to Fly byl ale z kinosálů pár týdnů před komunistickým sjezdem stažen.

"Důvodem je pravděpodobně to, že film jako vyprávění o velmi chudé části čínského venkova narušuje vládní narativ o úspěšném vyzvedání lidí z chudoby," domnívá se Lipold. 

Film režiséra Li Žuej-ťüna vypráví o lásce vesničanů, kteří se potýkají s chudobou a zdravotními problémy. Překážky jim do cesty klade i lokální vláda, která chce zbourat jejich hliněný dům.  

Čínský producent Lej Ming, který se tematice věnuje, týdeníku The Economist řekl, že ani nečekal tento snímek v kinech. "Všichni vědí, že je tu hodně chudých lidí. Vláda ale nechce, aby Číňané chudobu viděli," domnívá se. To potvrzuje i závěr filmu, kde kvůli požadavku úřadů přibyla poznámka zmírňující depresivní vyznění. "S pomocí vlády a dalších vesničanů se postava pana Wu přestěhovala do lepšího domu," píše se v ní.

Video: Herec z filmu Rychle a zběsile se musel omluvit Číně. Označil Tchaj-wan za zemi

Americký wrestler a herec John Cena se omluvil čínským fanouškům za to, že mluvil o Tchaj-wanu jako o zemi. Číňané ji považují za své území. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy