Čínská ekonomika rekordně zpomalila a zřejmě bude hůř. Stojí za tím Donald Trump

Martin Novák Martin Novák
15. 7. 2019 19:46
Čínská ekonomika zpomalila nejvíce za sedmadvacet let. Ve druhém čtvrtletí letošního roku rostla meziročně o 6,2 procenta. Do recese a krize má sice daleko, ale podle analytiků se ukazuje, že obchodní spory se Spojenými státy a cla, která na čínské zboří uvalil americký prezident Donald Trump, začínají mít negativní dopad na nejlidnatější zemi světa.
Čínské bankovky - ilustrační foto.
Čínské bankovky - ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Obchodní válka má na čínskou ekonomiku obrovský dopad a kvůli chybějícímu skutečnému pokroku v obchodních jednáních není konec na obzoru. Čínská ekonomika se dnu zřejmě ještě nepřiblížila," uvedl pro agenturu Reuters například americký finanční analytik Edward Moya.

Spolu s čínskou ekonomikou ale hrozí zpomalení i té globální. Čína dováží i vyváží méně než v minulosti. Peking se přitom pokouší růst stimulovat a oznámil daňové škrty ve výši dvou bilionů juanů (v přepočtu 6,6 bilionu korun).

Čínská vláda letos počítala s růstem 6,5 procenta, to se ale zřejmě nepodaří. Obzvlášť pokud Washington a Peking nedosáhnou dohody a cla, která navzájem uvalily na dovoz zboží, zůstanou nebo se dokonce ještě rozšíří.

"Ve druhé půlce roku růst patrně ještě zpomalí k šesti procentům," řekl agentuře Reuters ekonom Nie Wen ze Šanghaje. Ekonom bankovní společnosti ANZ (Australia and New Zealand Banking Group) Raymond Yeung dokonce očekává růst jen 5,8 procenta.

Letošní rok je přitom pro režim symbolický, protože slaví sedmdesáté výročí převzetí moci a vyhlášení Čínské lidové republiky v roce 1949.

Trump a čínský prezident Si Ťin-pching se sice na summitu G20 v japonské Ósace dohodli na obnovení rozhovorů, ale naděje na ukončení sporu netrvala dlouho. Minulý týden Trump Čínu obvinil, že neplní sliby ohledně nákupu americké zemědělské produkce a snaží se USA "dostat dolů".

Fakt, že čínský růst je nejnižší za posledních sedmadvacet let, má svůj význam. Rok 1992 byl rokem zahájení rozsáhlých tržních reforem. Tehdejší vůdce Teng Siao-pching provedl takzvanou velkou cestu na jih, při které navštívil Šanghaj a některá města v deltě Perlové řeky.

Firmy v těchto oblastech dostaly značnou nezávislost ve výrobě a obchodu, Teng hovořil o kombinaci socialismu a kapitalismu. Právě tehdy začala čínská ekonomika prudce stoupat. Tři roky po velkých protestech a krvavém potlačení demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu.

Nejrychleji rostla čínská ekonomika v letech 2006 a 2007 - o třináct až čtrnáct procent. Pro Komunistickou stranu Číny je přitom ekonomický růst základním prvkem legitimizace její moci.

"Mezi stranou a občany v Číně platí jakási smlouva. Strana říká: necháte nás vládnout a my zajistíme ekonomický růst. Pokud by nastala recese nebo vážné hospodářské problémy, jistě by to vyvolalo nespokojenost mezi obyvatelstvem," řekl serveru Aktuálně.cz australský sinolog Gerry Groot, který se zabývá dějinami Komunistické strany Číny.

"Situace je ale teď dost odlišná ve srovnání s rokem 1989. Čína má dnes mnohem silnější, početnější, lépe vybavené policejní síly. Možnosti režimu použít efektivně sílu jsou mnohem větší a domnívám se, že i většina Číňanů si tento fakt uvědomuje."

Video: Záběry z náměstí Nebeského klidu, kde komunisté brutálně potlačili studentské protesty

Dramatické záběry z náměstí Nebeského klidu, kde komunisté brutálně potlačili studentské protesty | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 42 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy