Číňanky chtějí ženichy s příjmem 18 600 korun

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 6. 2012 13:25
Sedmdesát procent žen v Číně považuje vlastnictví domu za nutnou podmínku sňatku
Svatební. Hromadná svatba v čínské Šanghaji, u francouzského pavilonu na světové výstavě EXPO.
Svatební. Hromadná svatba v čínské Šanghaji, u francouzského pavilonu na světové výstavě EXPO. | Foto: Reuters

Peking - Před několika týdny se jistý čínský mladík objevil před dívčími kolejemi univerzity v Chu-nanu s kolonou vozů značky BMW.

Celkem 11 aut zastavilo ve dvou řadách po pěti, zatímco vedoucí vůz se postavil před ně s maskou mířící k červenému koberci vedoucímu ke schodišti, napsal zpravodajský server Sina News.

Dobře zorganizovaný tým mladíkových pomocníků rozestavil audiosystém, který začal vyhrávat romantickou hudbu. Autor celého představení pak vytočil číslo své vyvolené, která po chvíli sešla dolů po schodech, přijala od něj kytici růží a vzápětí i zásnubní prsten.

O pár dní později se pětadvacetiletý mladík zjevně nechal inspirovat tímto příkladem. Ve městě Chan-kchou sestavil peloton 50 bicyklů, každý s balónem ve tvaru srdce na řídítkách, a projel s ním ulicemi města až k realitní agentuře, kde jeho milovaná pracovala.

S květinami v jedné ruce a kufříkem v druhé poklekl před dámou svého srdce a otevřel kufřík, v němž měl vyrovnané štůsky bankovek složené do tvaru srdce.

Tyto případy se mohou zdát přehnané, ale v současné Číně není nic příliš mnoho, jakmile dojde na žádost o ruku.

Muži musejí dokázat, že jsou schopni se o své nastávající postarat. Kvůli politice jednoho dítěte, která vedla k selektivním potratům plodů ženského pohlaví, má nyní Čína nevyrovnaný poměr mužů vůči ženám 118 ku 100, dodává čínský tisk.

A proto je svatební trh do značné míry v rukou žen a jejich rodičů. Dívky si mohou vybírat, a také si vybírají, muže, kteří jim zajistí to, co ony považují za přiměřeně pohodlný život.

Nedávný průzkum veřejného mínění, který provedla čínská seznamovací agentura, zjistil, že 70 procent žen považuje vlastnictví domu za nutnou podmínku, pokud chce muž žádat o ruku. A zhruba 80 procent žen si myslí, že pouze muž vydělávající více než v přepočtu 630 dolarů měsíčně (asi 18 600 korun), je hoden jejich lásky.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Seznamka online - už jste ji vyzkoušeli?

 

Právě se děje

před 31 minutami

Podle odborů málo, podle firem příliš. Minimální mzda od ledna vzroste na 14 600 korun

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1250 korun na 14 600 korun, vláda v pondělí schválila příslušné nařízení. Koaliční hnutí ANO a ČSSD se na částce dohodly před dvěma týdny poté, co shodu nenašli zaměstnavatelé a odbory, výsledek tehdy zástupci vlády označili za dobrý kompromis. Odbory zvýšení částky uvítaly, mělo podle nich být ale výraznější. Podle zaměstnavatelů růst o devět procent neodpovídá realitě a pro firmy by mohl být nebezpečný.

Další zprávy