Číňané vynesli olympijskou pochodeň na Everest

ves, Reuters
8. 5. 2008 9:05
Vyvrcholila tak kontroverzní pouť pochodně po světě.
Olympijská pochodeň nedaleko nejvyššího místa světa.
Olympijská pochodeň nedaleko nejvyššího místa světa. | Foto: Reuters

Peking - Čínští horolezci vynesli olympijskou pochodeň na nejvyšší místo světa - Mount Everest.

Ve tři hodiny ráno středoevropského času vyneslo jedenatřicet členů čínské expedice pochodeň do výšky 8 848 metrů. Výstup trval asi šest hodin.

Tři měsíce před začátkem Letních olympijských her v Pekingu tak vyvrcholila pouť pochodně, kterou na mnoha místech narušily protičínské protesty za dodržování lidských práv v Tibetu. Nejsilnější byly v Londýně, Paříži a San Francisku.

Dvaadvacet horolezců z týmu pochází z právě Tibetu. I poslední úsek nesla pochodeň Tibeťanka Ciren Wangmu. Podle kritiků tak Čína chtěla demonstrovat jednotu Číňanů i Tibeťanů nedlouho poté, co byly krvavě potlačeny demonstrace za nezávislost v této čínské provincii.

Členové expedice po dobytí vrcholku volali do televizních kamer: "Ať dlouho žije Tibet! Ať dlouho žije Čína!"

Právě kvůli obavám z dalších protestů byla uzavřena rozsáhlá oblast Himalájí a několik měsíců byly zakázány i výstupy na nejvyšší horu světa.

"Čína udělala vše, aby protestům zabránila. Zrušeny byly desítky expedicí. Okolí hory hlídá armáda i pohraniční policie. Nedaleko základního tábora je přes sto armádních stanů," uvedl ve vysílání České televize její reportér Tomáš Etzler, který je na místě.

Podle něj Čína kvůli zabezpečení místa tlačila i na Nepál. Ten nakonec "uzavřel" svou stranu hory v době od prvního do desátého května.

Olympijská pochodeň byla na "střeše světa" poprvé v historii.

Horolezci oheň na vrchol nesli ve speciálním boxu. Pochodeň  zapálili až čtyřicet metrů pod vrcholem. Naplněna musela být jakousi obdobou paliva z kosmických lodí, protože v nadmořské výšce Everestu není klasický proces hoření vůbec možný.

Horolezci na vrcholku rozvinuli i vlajku s olympiskými kruhy a prapor s logem her v Pekingu.

Čtěte více:

 

Právě se děje

Další zprávy