Číňané vynesli olympijskou pochodeň na Everest

ves, Reuters
8. 5. 2008 9:05
Vyvrcholila tak kontroverzní pouť pochodně po světě.
Olympijská pochodeň nedaleko nejvyššího místa světa.
Olympijská pochodeň nedaleko nejvyššího místa světa. | Foto: Reuters

Peking - Čínští horolezci vynesli olympijskou pochodeň na nejvyšší místo světa - Mount Everest.

Ve tři hodiny ráno středoevropského času vyneslo jedenatřicet členů čínské expedice pochodeň do výšky 8 848 metrů. Výstup trval asi šest hodin.

Tři měsíce před začátkem Letních olympijských her v Pekingu tak vyvrcholila pouť pochodně, kterou na mnoha místech narušily protičínské protesty za dodržování lidských práv v Tibetu. Nejsilnější byly v Londýně, Paříži a San Francisku.

Dvaadvacet horolezců z týmu pochází z právě Tibetu. I poslední úsek nesla pochodeň Tibeťanka Ciren Wangmu. Podle kritiků tak Čína chtěla demonstrovat jednotu Číňanů i Tibeťanů nedlouho poté, co byly krvavě potlačeny demonstrace za nezávislost v této čínské provincii.

Členové expedice po dobytí vrcholku volali do televizních kamer: "Ať dlouho žije Tibet! Ať dlouho žije Čína!"

Právě kvůli obavám z dalších protestů byla uzavřena rozsáhlá oblast Himalájí a několik měsíců byly zakázány i výstupy na nejvyšší horu světa.

"Čína udělala vše, aby protestům zabránila. Zrušeny byly desítky expedicí. Okolí hory hlídá armáda i pohraniční policie. Nedaleko základního tábora je přes sto armádních stanů," uvedl ve vysílání České televize její reportér Tomáš Etzler, který je na místě.

Podle něj Čína kvůli zabezpečení místa tlačila i na Nepál. Ten nakonec "uzavřel" svou stranu hory v době od prvního do desátého května.

Olympijská pochodeň byla na "střeše světa" poprvé v historii.

Horolezci oheň na vrchol nesli ve speciálním boxu. Pochodeň  zapálili až čtyřicet metrů pod vrcholem. Naplněna musela být jakousi obdobou paliva z kosmických lodí, protože v nadmořské výšce Everestu není klasický proces hoření vůbec možný.

Horolezci na vrcholku rozvinuli i vlajku s olympiskými kruhy a prapor s logem her v Pekingu.

Čtěte více:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy