Číňané v globální elitě. Skupují drahé obrazy po celém světě

Martin Novák Martin Novák
23. 6. 2014 7:22
Aukční síně registrují v posledních letech prudký nárůst zájemců z Číny. I o impresionisty a staré mistry.
Henri Matisse: La Séance du Matin
Henri Matisse: La Séance du Matin | Foto: sotheby´s

Praha – Aukční síně letos prodávají obrazy za mimořádné částky. Peníze vybrané na aukcích slavných a cenných autorů se dostávají nahoru, a to poprvé od finanční krize let 2008 a 2009.

Díla se často stěhují na východ. Přibývá kupujících z Číny.

I na uměleckých dílech impresionistů a dalších malířů se tak odráží rostoucí hospodářská síla "říše středu".

Prostá čísla hovoří za všechny komentáře.

Na květnové aukci Sotheby's v New Yorku si asijští zájemci odnesli například obraz Japonský most Clauda Moneta za 15,8 milionu dolarů nebo La Séance du Matin Henriho Matisse za 19,2 milionu dolarů.

Číňané rovněž nakoupili další obrazy Augusta Rodina, Marka Chagalla nebo Joana Miró.

Londýnská Sotheby's hlásí, že počet děl prodaných - převážně Číňanům - loni narostl o čtyřicet procent oproti roku 2012. Na únorové londýnské aukci nakoupili dvakrát více děl než před rokem.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Výkonný ředitel aukční síně Christie's prohlásil v květnu, že i u nich je vysoká poptávka od zájemců z Číny, Indie a Ruska.

"Touha čínských sběratelů už dnes jde dál za čínské umění. K impresionistům, modernímu umění, starým mistrům," tvrdí ředitelka sekce Sotheby's pro impresionismus a moderní umění Helen Newmanová.

Od roku 2010 utratili na aukcích Sotheby's občané Číny v přepočtu 378 milionů dolarů.

Příští týden bude v Londýně k mání obraz z Monetovy série Lekníny. Očekává se, že cena se vyšplhá až k sedmdesáti milionům dolarů. Zamíří i on do pevninské Číny?

"Zájem bohatých a bohatnoucích Číňanů pomáhá trh s uměním dostat tam, kde byl před finančním kolapsem v roce 2009. Stále nejvíce kupují Američané, ale Asiaté je dohánějí," píše deník The Times při rekapitulaci posledních velkých aukcí.

"Bohatí Číňané chtějí být součástí globální elity. Lidí, kteří chtějí mít luxusní byt v elektrárně Battersea (z bývalé elektrárny v Londýně vzniká unikátní místo s hotely a apartmány - pozn. red.), víno z vinic v Burgundsku nebo obraz z aukce v Londýně. Myslím, že to je více o tomto než o nějaké lásce například k obrazům starých mistrů," soudí Melanie Gerlisová z časopisu The Art Newspaper.

Model Louvru, který bude stát ve Spojených arabských emirátech.
Model Louvru, který bude stát ve Spojených arabských emirátech. | Foto: Reuters

Podle časopisu Forbes žije nyní v Číně 358 dolarových miliardářů.

Oblibě se evropská umělecká díla těší v posledních letech také mezi boháči v Perském zálivu. V Abú Zabí vznikla odbočka pařížského Louvru, vlastně jeho kopie.

Projekt v hodnotě půl miliardy eur má požehnání francouzské vlády, která souhlasila s tím, že muzeum v metropoli Spojených arabských emirátů se bude jmenovat Louvre a že mu "originální" pařížské muzeum bude půjčovat díla.

Muzeum má stát na ostrově Sádíja a otevřeno bude během příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy