Číňané natočili video v zatopeném vagonu metra. Povodně uvěznily lidi i v obchodech

Číňané natočili video v zatopeném vagonu metra. Povodně uvěznily lidi i v obchodech
Velká voda ovlivnila životy tří milionů lidí z různých měst v provincii a až 200 tisíc obyvatel se muselo evakuovat. Úřady zatím hlásí 33 obětí, dalších osm lidí se pohřešuje.
Záchranáři evakuovali i děti ze školek, do kterých začala téct voda. V těchto plastových bednách.
Přestože déšť nyní ustává, podle předpovědí by mělo přestat pršet až v pátek. Problém navíc může způsobit, pokud by se protrhla některá z přehrad. Minimálně jedna je už poškozená, další jsou v kritickém stavu.
"Nikdy v životě jsem neviděl tolik deště," řekl britskému serveru BBC sedmadvacetiletý obyvatel provincie Liou. "V jednu chvíli na nás padalo z nebe tolik deště, až všechno bylo bílé."
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
22. 7. 2021 15:09
Zaplavené vagony metra, děti evakuované ze školek v plastových bednách a propadající se země. To všechno ukazují videa a fotografie zachycující velké povodně, které zasáhly čínskou provincii Che-nan a její metropoli Čeng-čou. Zemřelo nejméně 33 lidí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 5 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy