Číňané naletěli na vtip, velebí Čong-una jako svůdce

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
28. 11. 2012 9:47
Satirický deník si vystřelil z vůdce KLDR, list čínských komunistů mu uvěřil
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Peking - Americký The Onion patří k nejznámějším satirickým plátkům světa. Jeho texty působí mnohdy tak důvěryhodně, že je snadné jim uvěřit.

Nejnověji to dokládá Lidový deník (Žen-min ž'-pao), který vydává vládnoucí Komunistická strana Číny.

List ve své internetové verzi převzal dva týdny starou zprávu označující severokorejského diktátora Kim Čong-una za nejpřitažlivějšího muže planety.

A na důkaz tohoto tvrzení zveřejnil 55 fotografií mladého vůdce KLDR ve všech možných pózách. Podle západních médií je pravděpodobné, že článek z Lidového deníku dříve či později zmizí.

Dokonalý módní vkus a proslulý úsměv

"Severokorejský vůdce jmenován serverem The Onion nejsvůdnějším žijícím mužem roku 2012," hlásá titulek zprávy ve státním médiu, která dále obsahuje citace ze satirického článku.

"Díky svému neuvěřitelně pohlednému, kulatému obličeji, svému chlapeckému šarmu a své statné, podsadité postavě je tento pchjongjangský lamač srdcí splněným snem každé ženy," cituje Lidový deník ze serveru The Onion.

Mezi snímky nechybí Kim na koni mhouřící oči před sluncem, Kim mávající, tleskající či salutující na vojenské přehlídce, ale také Kim tupě hledící na vystavené ovoce či na jakési přístroje při návštěvě firmy na výrobu DVD.

Redakční radu The Onion Kim údajně "takřka přivedl do mdlob svým dokonalým módním vkusem, elegantním krátkým sestřihem a - samozřejmě - svým proslulým úsměvem".

Příkladná reportáž, soudruzi

Bašár Asad.
Bašár Asad. | Foto: Reuters

Podle Marissy Blakeové-Zweibelové, redaktorky magazínové rubriky listu The Onion, je Kim "obdařen vzácnou schopností vypadat současně roztomile a chlapsky". Loňským vítězem soutěže o nejvíc sexy muže planety The Onion zvolil syrského diktátora Bašára Asada.

Ačkoliv nejmladšího z dynastie Kimů označil za nejpřitažlivějšího muže už v půli listopadu, nenechal si americký server ujít příležitost k aktualizaci článku. "Pro více informací prosím navštivte naše přátele v čínském Lidovém deníku, hrdé komunistické pobočce The Onion, Inc. Příkladná reportáž, soudruzi," stojí v textu.

Satirický web už za sebou má několik podobných "zářezů".

Letos v září íránská agentura Fars převzala téměř do posledního slova článek The Onion o preferencích amerických voličů, který tvrdil, že většina amerických bělochů z venkova by dala v prezidentských volbách hlas raději íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi než obhajujícímu Baracku Obamovi.

Pekingský list Evening News před deseti lety zase převzal článek tvrdící, že členové amerického Kongresu pohrozili odchodem z Washingtonu, pokud Kapitol nebude zrenovován. Požadovali zatažitelnou kupoli a více záchodků.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy