Číňané jsou také černí, rozhodl soud v JAR

mih
19. 6. 2008 14:50
I čínská menšina má nárok na pozitivní diskriminaci
Nápis "Jen pro bílé", případně "Jen pro Evropany" byl až do začátku 90.let k vidění na řadě veřejných míst v JAR. Dnes už jej najdete jen v muzeu, v tomto případě se jedná o exponát v expozici Muzea Šestého obvodu (District Six) v Kapském Městě.
Nápis "Jen pro bílé", případně "Jen pro Evropany" byl až do začátku 90.let k vidění na řadě veřejných míst v JAR. Dnes už jej najdete jen v muzeu, v tomto případě se jedná o exponát v expozici Muzea Šestého obvodu (District Six) v Kapském Městě. | Foto: Pavel Vondra

Pretoria - Nejvyšší soud v jihoafrické Pretorii stanovil, že Číňané mají být pro účely trhu práce zařazeni do stejné kategorie jako černoši. Podle soudu totiž byli etničtí Číňané za vlády apartheidu také diskriminovanou skupinou.

Číňané nyní díky tomuto rozhodnutí mohou těžit z politiky zvýhodňování černochů, kterou se jihoafrická vláda snaží odstraňovat ekonomickou nadřazenost bělochů.

Ta vznikla během politiky apartheidu v letech 1948 až 1990. Černošské a další nebělošské obyvatelstvo tehdy čelilo útlaku - nemělo například přístup do bělošských restaurací, škol či nemocnic, žilo v ghettech a diskriminováno bylo i v zaměstnání.

Čtěte také: Jižní Afriku pobouřilo rasistické video bílých studentů

Asociace etnických Číňanů si nyní u soudu stěžovala, že také její členové byli utlačováni v době apartheidu jakožto příslušníci nebělošské rasy, ale že za současné vlády jsou diskriminováni opět, protože jsou nyní považováni za "bílé".

Součástí žaloby byl například případ, kdy před dvěma roky jeden z etnických Číňanů nemohl na burze cenných papírů v Johannesburgu nakoupit akcie.

Soud stížnost asociace uznal a prohlásil, že Číňané byli „dříve znevýhodňováni". Proto se na ně nyní musejí vztahovat stejné výhody jako na černochy.

"Během apartheidu jsme nebyli považováni za bílé. Nemohli jsme volit, na řadu míst jsme mohli jen s povolením, byli jsme diskriminováni jako všichni ostatní mimo bělochů," říká vedoucí Asociace Číňanů v Jihoafrické republice Patrick Čchung.

"Jenže od roku 1994 nás vyhazují z pracovních pohovorů, nemůžeme obchodovat na burze, protože nás každý zase považuje za bílé. Ode dneška se to změní," citoval Čchunga britský deník The Daily Telegraph.

První Číňané přišli do dnešní JAR v 70. letech 19. století za těžbou zlata.

V Jihoafrické republice žije asi 20 tisíc Číňanů. Jejich počet v zemi se však zvyšuje, protože Čína je nyní největším obchodním partnerem JAR.

Jedna ze studií zveřejněná před měsícem ukázala, že běloši v JAR stále vydělávají o 450 procent více než jejich černí spoluobčané.

 

Právě se děje

Další zprávy