Číňané jásají. "Polibek ve vesmíru" proběhl úspěšně

Václav Viták
3. 11. 2011 17:21
Čína realizovala poprvé spojení dvou vesmírných plavidel
Modul Šen-čou 8 se vydal na svůj sraz ve vesmíru v úterý
Modul Šen-čou 8 se vydal na svůj sraz ve vesmíru v úterý | Foto: Reuters

Peking - Dva čínské moduly bez lidské posádky se ve středu večer ve vesmíru úspěšně spojily a nyní letí společně na oběžné dráze nad naší planetou.

Spojení laboratoří Šen-čou 8 a Tchien-kung 1 proběhlo automaticky ve výšce 340 kilometrů a řídící středisko v Pekingu jen kontrolovalo jeho průběh.

Při tomto manévru byly využity optické a radarové senzory, které řídily celou operaci i konečný kontakt.

Aktivním článkem byl modul Šen-čou, který po zaujetí potřebné polohy za modulem Tchien-Kung zažehl své motory a provedl konečnou fází spojení. Celý manévr trval pouhých deset minut.

Čína se tak stala po Spojených státech a Rusku teprve třetí zemí světa, která zvládla takovou vesmírnou operaci.

Čínský tisk oslavuje tento úspěšný manévr jako historický a nazývá jej například "polibkem ve vesmíru".

Čtrnáct dní experimentů

Vesmírné laboratoře Šen-čou a Tchien-kung budou nyní dvanáct dní obíhat nad Zemí a poté se znovu rozpojí. Šen-čou se vzdálí od druhého modulu asi na 140 metrů a pak bude provedeno v pořadí druhé testovací spojení.

Obě laboratoře spolu poletí další dva dny, pak se definitivně oddělí a až budou od sebe vzdáleny pět kilometrů, zahájí Šen-čou sestup k zeměkouli.

Návrat je naplánován na 17. listopadu. Modul proletí atmosférou a pak vypustí padák, s jehož pomocí se bezpečně snese dolů i s experimentálními přístroji, která má na palubě. Na těchto experimentech spolupracuje s Číňany německá vesmírná agentura.

Němci pro tento vesmírný let dodali podle BBC speciální schránku, v níž jsou různé buňky - rostlin, ryb, červů, baktérií - a také lidské rakovinné buňky, aby mohlo být studováno jejich chování v podmínkách beztíže.

První Číňanka ve vesmíru?

Pokud vše proběhne úspěšně, hodlá Čína příští rok vyslat k laboratoři Tchien-kung moduly Šen-čou 9 a 10. Nejméně jedna z těchto dvou misí by již měla mít lidskou posádku.

Čínská média v této souvislosti spekulují, že do vesmíru bude možná vyslána i první čínská astronautka.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Peking měl původně velký zájem připojit se k provozovatelům Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), ale narazil na silnou nedůvěru Spojených států.

Washington sleduje čínské pokroky ve vesmíru s nedůvěrou a obává se, že cílem Číny je dostat se rychle a levně k zatím vyspělejším americkým a evropským vesmírným technologiím.

Peking se proto rozhodl pro výstavbu vlastní vesmírné stanice, kterou hodlá zahájit - nedojde-li k žádným technickým komplikacím - v roce 2016.

Včerejší úspěšné spojení modulů Šen-čou 8 a Tchien-kung 1 Čína prezentuje jako svůj obrovský pokrok ve vesmírných technologiích.

Odborníci ale upozorňují, že se tím dostala teprve na úroveň amerického vesmírného programu Gemini, který běžel v 60. letech minulého století.

Současně však přiznávají, že Peking investuje do výzkumu vesmíru miliardy dolarů a mimořádně rychle stírá náskok USA, Ruska i Evropy v této oblasti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy