Číňané byli "velmi hrubí", stěžovala si královna Alžběta. Soukromý rozhovor zachytila kamera

Zahraničí Simona Fendrychová Zahraničí, Simona Fendrychová
Aktualizováno 11. 5. 2016 14:11
Kameraman Buckinghamského paláce zachytil královnu Alžbětu II., jak se vyjadřuje o loňské státní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Prohlásila, že Číňané se chovali "velmi hrubě". Mluvčí Buckinghamského paláce se k tomu odmítl vyjádřit s tím, že soukromé rozhovory královny se nekomentují.
Alžběta II.
Alžběta II. | Foto: Reuters

Londýn - Britská královna se nechala slyšet, že Čínané se během loňské státní návštěvě Londýna chovali hrubě.

Kamera zachytila Alžbětu II. během rozhovoru s policejní důstojnicí Lucy D'Orsiovou na zahradní party v Buckinghamském paláci.

Jeho předmětem byla loňská státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, na kterou velitelka dohlížela.

Když se to královna dozvěděla, řekla jí, že měla "smůlu". Obě dámy si posteskly nad chováním čínských diplomatů, které samotná královna označila za "velmi hrubé".

Záběry zachytil v úterý královnin oficiální kameraman. Ve středu ráno už se objevily na britských zpravodajských webech.

Podle serveru BBC se mluvčí Buckinghamského paláce odmítl k situaci vyjádřit. "Soukromé konverzace královny nekomentujeme," nechal se později slyšet. "Nicméně čínská státní návštěva byla extrémně úspěšná a všechny strany úzce spolupracovaly na tom, aby probíhala hladce," dodal.

O "nesmírném úspěchu" hovoří i mluvčí čínského ministerstva zahraničí. "Týmy obou zemí se velmi snažily, aby se (návštěva) povedla," řekl v reakci na video Lu Kang. Návštěva podle něj otevřela novou "zlatou éru" ve vzájemných vztazích.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond pak dodal, že přípravy na státní návštěvu byly "docela stresující pro obě strany".

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Alžběta II. se během své vlády, která trvá už 64 let, vyhýbá jakýmkoliv politickým prohlášením.

Jen jednou udělala výjimku. V červenci 2005, kdy se připojila k milionům Britů, kteří na ulici dvěma minutami ticha uctily památku obětí teroristických útoků v Londýně.

Cameronovo klopýtnutí

Podobné diplomatické klopýtnutí se povedlo i britskému premiéru Davidu Cameronovi, kterému pouhý den před královnou na kameru uklouzlo, že Nigérie a Afghánistán jsou "úžasně zkorumpované" země.

Prohlásil to přímo v Buckinghamském paláci jen několik hodin předtím, než přijeli představitelé zmíněných zemí na protikorupční summit, který tento týden v Londýně probíhá.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari označil Cameronův výrok za trapný. "Zřejmě se dívá na starý obrázek Nigérie. Věci se teď mění, co se týče korupce i ostatních věcí," řekl státník, který na konci tohoto měsíce završí rok ve funkci, do níž nastupoval se slibem rozhodného boje proti korupci. Také afghánská ambasáda v Londýně uvedla, že boj s korupcí je prioritou prezidenta Ašrafa Ghaního.

Britský ministr zahraničí Hammond naproti tomu Camerona obhajoval s tím, že "konstatoval prostý fakt".

Britská královna Alžběta je na svém trůnu už dlouho a dobře ví, že zaboha nesmí udělat jednu věc. Veřejně se vyjádřit k politice. Teď se tak stalo. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy