Číňan žije už měsíc na letišti, nechtějí ho pustit domů

jem
4. 12. 2009 10:20
Podobně jako Tom Hanks ve filmu Terminál, přežívá zarputilý Číňan na japonském letišti
Počet odbavených cestujících letos poprvé překročil deset milionů. S novým terminálem má letiště zvládnout až dvacet milionů pasažérů ročně.
Počet odbavených cestujících letos poprvé překročil deset milionů. S novým terminálem má letiště zvládnout až dvacet milionů pasažérů ročně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tokio - Čínský aktivista přebývá už měsíc na japonském letišti Narita, protože ho čínské úřady bez udání důvodu odmítají pustit domů, napsala americká CNN.

Pětapadesátiletý Feng Zhengu čtyřikrát přistál v Šanghaji, ale pokaždé ho vrátili s tím, že má zákaz vstupu na čínské území. O návrat se pokusil ještě několikrát, ale to už rovnou na letišti zastavili samotní Japonci. Číňané by ho prý stejně vrátili.

Jediné, co k tomu mluvčí čínského ministra zahraničí Qin Gang řekl je, že se budou "příslušné úřady řídit příslušnými zákony a směrnicemi."

To Zhengua pobouřilo natolik, že se rozhodl žít, podobně jako Tom Hanks ve filmu Terminál, na letišti. Aby na svůj případ upozornil, nosí podomácku vyrobené tričko, na kterém je v čínštině a angličtině popsán celý jeho příběh.

K medializaci svého případu používá také mobilní telefon, ze kterého píše svůj blog a posílá příspěvky na sociální síť Twitter. Důvodem, proč mu Číňané brání v návratu domů, podle něj může být to, že působil jako aktivista bojující za lidská práva.

Tom Hanks jako Viktor Navorski ve filmu Terminal.
Tom Hanks jako Viktor Navorski ve filmu Terminal. | Foto: Bleskově

Pobyt v příletové hale Tokijského letiště Zhenguovi nejvíce komplikuje absence hygienického zázemí a nedostatek jídla. Protože v "území nikoho" nejsou žádné restaurace, je Číňan odkázán na dary cestujících a posádek letadel.

Zheungova strava je tedy dost jednotvárná. Většinou se skládá ze sušenek a podobného občerstvení. Když jednoho dne dostal pizzu a salát, měl z toho takovou radost, že svůj pokrm vyfotil a snímek poslal na Twitter.

Bez jídla a sprchy prý dlouho nevydrží

Problémy má i nedostatkem teplé vody. Umýt se Feng Zhengu mohl až 27. den svého pobytu na letišti (o tento zážitek se rovněž podělil na Twitteru). Japonské úřady už aktivistovi nabídly azyl a teď čekají, až ho protest omrzí.

Vedení letiště je toho názoru, že nikdo nemůže vydržet o sušenkách a bez sprchy moc dlouho, a tak ho nechává v příletové hale bez povšimnutí. Zástupce vedoucího letištní ostrahy Yoshiyuki Kurita, který Zhengua denně vídá, je ale toho názoru, že je naopak čím dál tím odhodlanější.

Sám Feng Zhuenga je optimistou, což dokazuje jeden z jeho příspěvků na Twitteru: "Až se většina Číňanů dozví o mém případu, budou mne muset úřady do země pustit."

 

Právě se děje

Další zprávy