Číňan vjel úmyslně do středoškoláků, 13 jich zranil

ČTK ČTK
25. 12. 2012 11:19
Řidič se také pokusil podpálit vůz, ve kterém měl uloženou plynovou bombu a petardy

Peking - Třináct středoškoláků bylo v pondělí na severu Číny zraněno, když do nich záměrně vjel automobil.

Jeho řidič, kterého později zadržela policie, se prý také pokusil podpálit vůz, ve kterém měl uloženou plynovou bombu a petardy.

Agentura AP incident označila za pokračování útoků na děti, které se v nejlidnatější zemi světa v poslední době odehrávají.

Nejnovější případ se podle tiskové agentury Nová Čína odehrál ve městě Feng-ning v severočínské provincii Che-pej. Mladí lidé, kteří právě vyšli ze školy při polední přestávce, utrpěli nejrůznější zranění včetně zlomenin lebky a nohou.

Policie zatím nezná motiv pachatele, kterého místní sdělovací prostředky označují jen příjmením Jin. Nebyl prý pod vlivem alkoholu ani drog.

Objevily se spekulace, zda čin nemá souvislost s tři roky starou smrtí Jinovy dcery, která byla údajně zavražděna. Otec se prý v této záležitosti v minulosti opakovaně obracel na úřady.

Čína registruje řadu útoků směřujících proti dětem. Tento měsíc šestatřicetiletý útočník pobodal nejméně 22 dětí před základní školou v provincii Che-nan.

Jeden z nejhorších útoků se odehrál v květnu 2010 ve školce v průmyslovém městě Chan-čung v severozápadní Číně, kde osmačtyřicetiletý muž kuchyňským sekáčkem zabil osm dětí a dva dospělé a sám spáchal sebevraždu.

Čínské úřady na podobné násilnosti reagovaly tím, že u škol a školek po celé zemi rozmístily příslušníky ochranky.

11 žáků zahynulo při nehodě

V pondělí zemřely v Číně i další děti poté, co ředitelka mateřské školy sjela ve východní Číně s dodávkou plnou dětí do nádrže a usmrtila tak 11 žáků. Agentura Nová Čína oznámila, že vůz byl přeplněn. Žena, která navíc podle policie jela neopatrně, byla zatčena.

V sedmimístném voze bylo 15 dětí a dva dospělí. V pondělí ráno jela ředitelka autem velmi rychle po silnici, na níž se prováděly stavební práce. Skončila s autem ve tři metry hluboké nádrži. Tři z dětí zemřely na místě, osm později v nemocnici.

Většina z nich byly z rodin, ve kterých rodiče odjeli za prací a o jejich potomky se starali prarodiče. Děti chodily do soukromé školky, která podle úřadů neměla licenci. Nová Čína informovala, že úřady už školku uzavřely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy