Čína vytáhla do boje se smogem. Která ocelárna nesplní limity, zastaví výrobu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 9. 2017 16:45
Čínská provincie Che-pej je nejvíce znečištěnou oblastí v zemi. Nachází se tu šest z deseti čínských měst s nejhorší kvalitou vzduchu. A v zimě, kdy lidé začnou topit, se vše ještě zhorší - nejen tu, ale i v Pekingu se kvůli smogu nedá dýchat. V provincii proto od prvního září platí nová omezení pro výrobce oceli, na kterou je oblast zaměřená. Pokud překročí nové limity na vypouštění emisí, budou muset ocelárny zastavit provoz.
Foto: Reuters

Peking - Každou zimu se řada čínských měst topí ve smogu. Tentokrát ale chce být země připravená a odstartovala kampaň na snižování emisí. Od září tak v Číně začala platit přísná pravidla pro některé ocelárny.

Omezení se týkají severní provincie Che-pej, která se rozkládá kolem čínské metropole Pekingu.

Jde o nejvíce znečištěnou oblast v Číně. Šest z deseti čínských měst s nejhorší kvalitou vzduchu leží právě tady.

Navíc se tu nacházejí největší z uhelných přístavů v zemi a ocelárny. V Che-pej se vyrábí čtvrtina čínské produkce oceli. Místní úřady proto slíbily snížit roční produkci o 60 milionů tun a zavedly omezení emisí. Pokud výrobci oceli překročí nově nastavené limity, budou muset zastavit provoz.

O rozhodnutí místní kanceláře na ochranu životního prostředí informovala agentura Reuters.

Blíží se konec pětiletky

Jde o jeden z několika kroků k dosažení environmentálních cílů, které si stanovila čínská vláda pro období mezi roky 2013 až 2017.

Kvůli tomu také úřady snížily množství vydaných emisních povolenek, které se udělují ocelářským firmám.

Snahou je donutit firmy, aby zmodernizovaly výrobu.

"Pokud budou porušovat předpisy, budou potrestány. Postihne to všechny společnosti, které nové standardy nesplní," cituje Reuters úředníka z asociace ocelářského průmyslu v Tchang-šanu.

Jen v tomto městě se každý rok vyprodukuje 100 milionů tun oceli, což je více než v celých Spojených státech.

V provincii Che-pej žije přes 70 milionů Číňanů. Ti se spolu s dalšími 20 miliony obyvatel Pekingu každou zimu doslova dusí smogem.

Podle lékařů může znečištěné ovzduší za každé třetí úmrtí v Číně.

Kvůli kritické situaci na začátku letošního roku byl v hlavním městě vyhlášen nejvyšší stupeň smogového znečištění. Pekingské letiště rušilo lety a na několik dní se dokonce pozastavila i veřejná doprava.

Dříve než se začne topit

Průmyslová oblast na severovýchodě Číny je proto před zimou pod velkým tlakem. Jakmile se ve městech začne topit, situace se zhorší.

Města proto musí v rámci splnění nových limitů udělat i další kroky kromě modernizace výrobních procesů - například odstranit tisíce kotlů na uhlí a omezit přepravu uhlí na silnicích a železnicích.

Podle předběžných průzkumů ministerstva na ochranu životního prostředí může mít problém se splněním nových požadavků na výrobu zhruba 16 tisíc podniků.

Ministerstvo proto vyšle v polovině září do 28 měst celkem 102 inspekčních týmů, které budou dohlížet na dodržování plánu.

Čína patří mezi největší znečišťovatele ovzduší na světě. Je světovou jedničkou v produkci oxidu uhličitého, který je zodpovědný za oteplování klimatu. Spolu se 194 dalšími zeměmi ale podepsala před dvěma lety v Paříži klimatickou dohodu, ve které se zavázala proti globálnímu oteplování bojovat.

Peking tak musí snižovat vypouštění emisí a podílet se na celosvětovém plánu udržet oteplování planety pod dvěma stupni Celsia - nejlépe do 1,5 stupně - ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí.

Když jsem do něj poprvé řízl skalpelem, viděl jsem, jak mu teče krev. To je indikátor, že srdce stále bije, říká bývalý onkologický chirurg Tohti. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy