Čína zadržela v Sin-ťiangu 19 lidí, viní je z terorismu

ČTK ČTK
30. 4. 2013 7:47
Čínská vláda označila incident za "teroristický útok"
Ujgurové v Číně - ilustrační foto.
Ujgurové v Číně - ilustrační foto. | Foto: Ivo Dokoupil

Peking - Celkem 19 osob zadržela čínská policie v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang po krvavém střetu, při němž bylo minulý týden zabito 21 lidí. Policisté u zadržených mužů našli podomácku vyrobené výbušniny a zbraně, uvedly čínské státní sdělovací prostředky.

Střet, který se odehrál nedaleko města Kašgar na dávné Hedvábné stezce, byl nejhorším výbuchem násilí v ujgurské oblasti na západě Číny od července 2009. Tehdy bylo při střetech mezi místními Ujgury a většinovými Chany zabito téměř 200 lidí.

Čínská vláda označila incident za "teroristický útok". Exilový Světový kongres Ujgurů ovšem uvedl, že příčinou byla střelba a zabití mladého Ujgura "čínskými ozbrojenými složkami", což přimělo Ujgury k odvetě.

Policie ihned po střetu zadržela osm osob a dalších 11 pozatýkala při raziích v Kašgaru, metropoli Sin-ťiangu Urumči či dalších částech oblasti. Podle čínské propagandy členové zadržené skupiny "pravidelně sledovali videonahrávky podporující náboženský extremismus a terorismus, a také nelegální náboženské ceremonie".

"Od počátku prosince 2012 se scházeli, aby se věnovali tělesným cvičením a výcviku v zabijáckých praktikách, které se naučili z teroristických videoklipů," napsala oficiální tisková agentura Nová Čína. Skupina rovněž testovala výbušniny, vyráběla bomby a jejich dálkové spouštěče a plánovala "udělat něco velkého" v hustě zalidněných oblastech Kašgaru během následujících měsíců, dodala agentura.

Neprůhledná obvinění

Mnoho skupin na ochranu lidských práv uvádí, že Čína běžně přehání údajné bezpečnostní hrozby, aby tak ospravedlnila svá přísná opatření a kontrolu Sin-ťiangu.

"Jednostranná čínská obvinění jsou neprůhledná. Takzvaný terorismus využívají jako výmluvu pro represe Ujgurů. Střet byl přímým důsledkem čínské provokace," uvedl mluvčí Světového kongresu Ujgurů Dilsat Rasit.

Ujguři poukazují na kulturní a náboženský útlak i na masivní přistěhovalectví Chanů, jehož cílem je podle Pekingu ekonomický rozvoj oblasti. Oblast, především její ujgurská populace, ale zůstává chudá a z ekonomické podpory profitují Chanové. Region má pro Peking strategický význam vzhledem k jeho nerostnému bohatství.

 

Právě se děje

Další zprávy