Čína zadržela kanadského diplomata, možná jde o odvetu za zatčení šéfky Huaweie

ČTK ČTK
11. 12. 2018 18:34
Bývalý kanadský diplomat Michael Kovrig byl začátkem tohoto týdne zadržen v Číně. Stalo se tak v době čínsko-kanadské roztržky kvůli zatčení finanční ředitelky kanadské pobočky firmy Huawei v na začátku prosince. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nevládní organizace International Crisis Group (ICG) v úterý uvedla, že podle jí dostupných informací byl na začátku tohoto týdne v Číně zadržen její poradce pro severovýchodní Asii Michael Kovrig. Přesné důvody zadržení nejsou známy.

Incident přichází krátce poté, co kanadská policie 1. prosince na americkou žádost vzala do vazby finanční ředitelku a zároveň dceru zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou. Peking tento krok ostře odsoudil.

Podle agentury Reuters není bezprostředně jasné, zda spolu tyto dva případy nějak souvisí. Obavy z čínské odvety proti členům zahraniční obchodní komunity v Číně se nicméně objevily ihned po zadržení čínské finanční ředitelky v Kanadě.

Čínské úřady se k události zatím nevyjádřily a rovněž kanadské velvyslanectví v Pekingu odmítlo záležitost komentovat.

Kanadské firmy působící v Číně podle dobře informovaného zdroje již údajně začínají pociťovat odstup svých čínských partnerů. "Důsledky (kanadsko-čínské roztržky) již začaly," uvedl zdroj a dodal, že v nadcházejících týdnech měla jedna kanadská firma podepsat v Číně velkou obchodní dohodu, z čehož ale zřejmě sejde. "Místní partner, čínský soukromý subjekt, svému kanadskému partnerovi řekl, že pro podepsání dohody není vhodná doba," uvedl zdroj, který si kvůli citlivosti tématu přál zůstat v anonymitě.

Čínsky hovořící Kovrig pracoval pro ICG na plný úvazek jako expert od roku 2017. Podle jeho profilu na sociální síti LinkedIn působil v letech 2003 až 2016 jako diplomat, mimo jiné i v Pekingu a Hongkongu.

Po zadržení Mengové si Čína v sobotu předvolala kanadského velvyslance v Pekingu a varovala ho před "vážnými" následky, pokud Ottawa ředitelku okamžitě nepropustí.

Mengová má v úterý stanout před vancouverským soudem, který má rozhodnout, zda může být propuštěna na kauci, zatímco bude čekat na vydání do Spojených států. Washington ji viní ze zatajení vazeb své firmy na společnost, která se pokusila navzdory sankcím prodávat vybavení do Íránu.

Čínští experti uvedli, že Peking se snaží oddělit případ Mengové od pokračujícího vyjednávání o obchodních vztazích se Spojenými státy. Současně ale varovali před tím, že pobouření domácí veřejnosti nad krokem Kanady by mohlo donutit čínské představitele přijmout opatření, která zhorší americko-čínské vztahy a ohrozí rozhovory.

V roce 2014 byl v Číně zadržen kanadský pár. Stalo se tak týden poté, co Kanada obvinila Peking, že jeho hackeři napadli její klíčovou počítačovou síť. Jeden ze zadržených byl obviněn ze špionáže, po dvou letech ve vazbě byl však propuštěn a vypovězen ze země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy