Jen tři hodiny videoher, "správné" filmy a žádné parodie. Tak Čína usměrňuje zábavu

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 11. 2019 19:38
Na americké filmy o Tibetu se tu nepodíváte a vaše děti stráví u videoher o víkendu maximálně tři hodiny. Čínský prezident Si Ťin-pching od svého nástupu k moci před sedmi lety čím dál více upevňuje kontrolu nad tím, jaký obsah se dostane k občanům jeho země. Ať už jde o filmy, knihy, nebo i stolní hry. Podívejte se, jaká omezení se Číňanů týkají.
Teorie velkého třesku, osmá sezóna.
Teorie velkého třesku, osmá sezóna. | Foto: TBBT

Zahraniční filmy a seriály

Na čínské obrazovky nesmí ani seriály a filmy ze zahraničí, které "vytvářejí mýty nebo mají podivný či nestvůrný příběh", cituje z několik let starého nařízení americká stanice CNN. Zároveň se do čínských kin každý rok dostane jen omezený počet zahraničních snímků. Ty také musí splňovat čínské podmínky, a proto i hollywoodské filmy už dopředu čelí autocenzuře.

Producenti filmu Doctor Strange z roku 2016 se například vyhnuli omezení na čínském trhu, když tibetského mnicha z komiksové předlohy nahradili keltskou mniškou. Herec Tom Cruise ve filmu Top Gun: Maverick, který vstoupí do kin v příštím roce, zase přišel o tchajwanskou vlajku, jež měla zdobit jeho bundu.

Tibet a Tchaj-wan jsou pro pekingskou vládu citlivá témata. Tchaj-wan považuje za své území, ač ostrov má už desítky let vlastní vládu a spojení s Čínou odmítá, a Tibet je domovem duchovního vůdce dalajlamy, který veřejně vystupuje proti okupaci území komunistickou vládou.

Omezení čelí i americké seriály, například Dobrá manželka, Námořní vyšetřovací služba nebo Teorie velkého třesku. Tato trojice byla dokonce zakázaná. Přestože důvody zůstávají nejasné, americký časopis Time uvádí, že důvodem může být velká popularita seriálů, která přesáhla miliardu diváků. Později se Teorie velkého třesku na čínské obrazovky vrátila, ale každá její epizoda musí být schválena, píše server Ranker.

 

Právě se děje

Další zprávy