Čína vystavěla protiraketové systémy na sporném ostrově v Jihočínském moři, ukazují satelitní snímky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 12. 2016 15:02
Satelitní snímky pořízené v listopadu podle amerického think-tanku dokazují, že Peking instaloval na uměle vytvořených ostrovech protiraketové a protiletadlové zbraně. Ostrovy se nacházejí na sporném území nedaleko Spratlyho souostroví v Jihočínském moři. To si nárokuje například Vietnam, Brunej, Filipíny nebo Malajsie a Tchaj-wan. Peking se v reakci na snímky nechal slyšet, že stavby na ostrovech jsou především pro civilní užití. Zároveň však dodal, že i na obranná opatření má Čína nárok.
Satelitní snímek z 23. listopadu 2016.
Satelitní snímek z 23. listopadu 2016. | Foto: Reuters

Peking – Čína instalovala na umělých ostrovech ve sporném území Jihočínského moře protiletadlové a protiraketové zbraně. Podle amerického Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) to dokazují nejnovější satelitní snímky.

Satelitní snímek z 29. listopadu 2016.
Satelitní snímek z 29. listopadu 2016. | Foto: Reuters

Uměle vytvořené ostrovy začal Peking budovat na útesech ve Spratlyho souostroví před několika lety. Později je opatřil infrastrukturou, například až tři kilometry dlouhou ranvejí, která může sloužit i pro vojenské účely.

Proti zvýšené činnosti na sporném území, které si nárokují mimo jiné také Vietnam, Brunej, Filipíny, Malajsie a Tchaj-wan, protestují i Spojené státy.

Čína instalovala protiraketové zbraně na umělé ostrovy, které vybudovala na útesech ve sporném území nedaleko Spartlyho souostroví.
Čína instalovala protiraketové zbraně na umělé ostrovy, které vybudovala na útesech ve sporném území nedaleko Spartlyho souostroví. | Foto: Reuters

Peking se v reakci na snímky nechal slyšet, že stavby na ostrovech jsou určeny především pro civilní užití. Vzápětí však dodal, že i obranná opatření jsou "legitimní a normální". "Kdyby vás někdo vojensky ohrožoval u vašich dveří, nepřipravili byste si na obranu alespoň prak?" uvedlo čínské ministerstvo obrany v prohlášení.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na pravidelném setkání s novináři prohlásil, že o zmíněných obranných systémech nemá informace, ale že jejich rozmístění je svrchovaným právem Číny.

...
... | Foto: Reuters

"Už od samého začátku čínských rekultivačních projektů bylo přímo do očí bijící, že primární účel těchto ostrovů je strategický," řekl britskému listu The Guardian Ian Storey z Institutu studií jihovýchodní Asie v Singapuru. "Umožnilo to Číně vyslat do samotného srdce námořní oblasti jihovýchodní Asie vojenskou sílu a posílit své územní a právní nároky v Jihočínském moři."

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Spojené státy prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti Jihočínského moře a opakovaně vysílají do regionu své vojenské lodě a letouny. Peking Washington obviňuje, že oblast častými vojenskými hlídkami a cvičeními militarizuje.

Snímky byly zveřejněny jen několik dní poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump obvinil v rozhovoru pro televizi Fox Peking z budování "masivní pevnosti uprostřed Jihočínského moře, což by neměl dělat". Trump naznačuje, že se chystá zaujmout tvrdší postoj v otázkách Tchaj-wanu, Číny a jejich územního sporu.

Foto: Wikimedia Commons
 

Právě se děje

před 40 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy