Čína vypouští obří jezero vzniklé po zemětřesení

djl, Reuters
1. 6. 2008 9:00
Úřady evakuovaly 200 tisíc lidí v ohrožení
Evakuace lidí ohrožených protržením jezera Tchang-ťia-šan, jež vzniklo po zemětřesení v provinvii S'-čchuan
Evakuace lidí ohrožených protržením jezera Tchang-ťia-šan, jež vzniklo po zemětřesení v provinvii S'-čchuan | Foto: Reuters

Jou-sien - Čína začala s regulovaným vypouštěním jezera vzniklého po nedávném zemětřesení v provincii S'-čchuan. Informovala o tom agentura Reuters.

Povolané bezpečnostní síly mezitím evakuovaly 197 tisíc bezprostředně ohrožených lidí z Jou-sien, periferní oblasti města Mien-jang ležícího pod nečekanou hrází..

Jezero Tchang-ťia-šan, jak ho už místní pojmenovali, je největší ze všech "nádrží" vzniknuvších jako následky zemětřesení z 12. května. Z hor spadla zemina a přehradila koryto řeky Fu.

Jezero má na délku kilometr a zadržuje asi 180 milionů kubických metrů vody; v případě jeho protržení by se voda dostala do obydlených oblastí do čtyř hodin.

Obětí zemětřesení v čínské provincii S'-čchuan je i tento jak
Obětí zemětřesení v čínské provincii S'-čchuan je i tento jak | Foto: Reuters

Potenciálně bezprostředně ohrožení obyvatelé byli proto evakuováni na výše položená místa v okolí řeky. Oblast Jou ještě projíždějí policejní auta s megafony a hledají „tuláky", kteří město ještě neopustili.

"Nevíme, jak dlouho tam budou lidé muset zůstat. Záleží to na tom, jak se bude vyvíjet situace s hrází," řekl agentuře nejmenovaný policista.

V uplynulých dnech absolvovaly místní bezpečnostní jednotky nácvik obří evakuační mise, která bude provedena v případě protržení jezera. V takovém případě by své domovy muselo opustit na 1,3 milionu lidí.

Přesto je prý nyní vše pod kontrolou; poslední část závalu by měli vojáci odpálit v sobotu odpoledne tamního času. Na prokopání kanálu pracovali tisíce ženistů s těžkou technikou.

Následkům zemětřesení zatím padlo za oběť 69 tisíc lidí; dalších asi 18 tisíc je podle místních úřadů pohřešováno.

Původní představy, že jezero by bylo možné vypustit postupným odbouráváním hráze výbušninami, vojáci nakonec zamítli. Složení hráze nevylučuje možnost, že by se voda začala valit i jinudy než "řízeně" vrchem.

Souuvisející:

 

Právě se děje

Další zprávy