Čína vyhostila americkou podnikatelku odsouzenou za špionáž, už je zpět v USA

ČTK ČTK
29. 4. 2017 8:48
Podnikatelku, kterou čínské úřady zadržely v březnu 2015, odsoudil soud ke třem a půl letům vězení za špionáž. Podle amerického tisku se živila poskytováním poradenských služeb americkým a čínským obchodníkům. Zatčena byla na hranicích Číny s Macaem, když jako členka obchodní delegace cestovala po Číně. Žena byla nejprve šest měsíců zadržována na utajovaném místě, podle OSN nebyly v jejím případě dodrženy mezinárodní normy týkající se práva na spravedlivý proces.
(čínská policie, ilustrační foto)
(čínská policie, ilustrační foto) | Foto: Reuters

San Francisco - Čína vyhostila americkou podnikatelku Sandy Phanovou-Gillisovou, kterou na začátku týdne odsoudila ke 3,5 roku vězení za špionáž. Podnikatelka, kterou čínské úřady zadržely v březnu 2015, se již vrátila do USA. O jejím návratu informovala organizace pro lidská práva Dui Hua. 

Zakladatel organizace John Kamm ve středu řekl, že Phanová-Gillisová si odpykala již více než polovinu trestu a podle čínských zákonů měla nárok na podmínečné propuštění. Soud v jihočínské Čuangské autonomní oblasti Kuang-si vynesl verdikt nad Američankou v úterý.

Phanová-Gillisová je z Houstonu, má vietnamské a americké občanství a čínské předky. Podle amerického tisku se živila poskytováním poradenských služeb americkým a čínským obchodníkům. Zatčena byla na hranicích Číny s Macaem, když jako členka obchodní delegace cestovala po Číně. Po zatčení řekla, že je v Číně zadržována z politických důvodů, a nikoli proto, že by spáchala nějaký zločin.

Loni v srpnu byla Phanová-Gillisová před čínským soudem obviněna ze špionáže a krádeže státního tajemství. Podle soudu předala tajné informace třetí straně.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) jednání Číny v případu Phanové-Gillisové již dříve kritizoval. Žena byla nejprve šest měsíců zadržována na utajovaném místě, podle OSN nebyly v jejím případě dodrženy mezinárodní normy týkající se práva na spravedlivý proces.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy