Čína vyhostila americkou podnikatelku odsouzenou za špionáž, už je zpět v USA

ČTK ČTK
29. 4. 2017 8:48
Podnikatelku, kterou čínské úřady zadržely v březnu 2015, odsoudil soud ke třem a půl letům vězení za špionáž. Podle amerického tisku se živila poskytováním poradenských služeb americkým a čínským obchodníkům. Zatčena byla na hranicích Číny s Macaem, když jako členka obchodní delegace cestovala po Číně. Žena byla nejprve šest měsíců zadržována na utajovaném místě, podle OSN nebyly v jejím případě dodrženy mezinárodní normy týkající se práva na spravedlivý proces.
(čínská policie, ilustrační foto)
(čínská policie, ilustrační foto) | Foto: Reuters

San Francisco - Čína vyhostila americkou podnikatelku Sandy Phanovou-Gillisovou, kterou na začátku týdne odsoudila ke 3,5 roku vězení za špionáž. Podnikatelka, kterou čínské úřady zadržely v březnu 2015, se již vrátila do USA. O jejím návratu informovala organizace pro lidská práva Dui Hua. 

Zakladatel organizace John Kamm ve středu řekl, že Phanová-Gillisová si odpykala již více než polovinu trestu a podle čínských zákonů měla nárok na podmínečné propuštění. Soud v jihočínské Čuangské autonomní oblasti Kuang-si vynesl verdikt nad Američankou v úterý.

Phanová-Gillisová je z Houstonu, má vietnamské a americké občanství a čínské předky. Podle amerického tisku se živila poskytováním poradenských služeb americkým a čínským obchodníkům. Zatčena byla na hranicích Číny s Macaem, když jako členka obchodní delegace cestovala po Číně. Po zatčení řekla, že je v Číně zadržována z politických důvodů, a nikoli proto, že by spáchala nějaký zločin.

Loni v srpnu byla Phanová-Gillisová před čínským soudem obviněna ze špionáže a krádeže státního tajemství. Podle soudu předala tajné informace třetí straně.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) jednání Číny v případu Phanové-Gillisové již dříve kritizoval. Žena byla nejprve šest měsíců zadržována na utajovaném místě, podle OSN nebyly v jejím případě dodrženy mezinárodní normy týkající se práva na spravedlivý proces.

 

Právě se děje

Další zprávy