Čína virus tajila a teď slaví, Česko míří k lockdownu. Důvodů je víc, říká virolog

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
13. 10. 2020 7:00
Počty nově nakažených koronavirem se v Číně v posledních týdnech pohybují v řádu jednotek a život v zemi se na rozdíl od mnoha evropských států dal znovu do pohybu. Je to důsledkem toho, že se tam lidé byli ochotni vzdát části svého pohodlí a nosit roušky třeba i během léta. Byli schopni to dodržovat, a proto si myslím, že jsou jejich čísla tak nízká," komentuje situaci v Číně virolog Jiří Černý.
Život v pandemii: Druhá vlna - virolog Jiří Černý | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa

Podle virologa Černého z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze jsou obyvatelé východoasijských zemí zvyklejší žít pro svou komunitu, více se přizpůsobit a omezit svoje osobní blaho. "To, co také udělali podle mého názoru dobře, je, že po opadnutí první vlny nezrušili všechna protiepidemická opatření, která byla zavedená, ale podrželi si je buď po delší dobu, anebo je rušili jen velmi omezeně," komentuje Černý.

Rychlé trasování a sledování nakažených, které během první vlny pandemie v Číně probíhalo, podle virologa v tuzemsku není možné kvůli dlouhodobému podfinancování hygienických stanic. "V našem případě teď doplácíme na to, jakým způsobem se o naše krajské hygienické stanice staralo vedení v předchozích mnoha letech," dodává Černý.

Podívejte se na další díl z cyklu Život v pandemii, kde virolog Černý vysvětluje další důvody nízkého počtu nakažených koronavirem v Číně.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy