Osvěta o vědě i komunismu. Čína vyšle miliony studentů na venkov, aby ho "vzdělali"

Jana Václavíková Jana Václavíková
13. 4. 2019 18:46
Více než deset milionů čínských studentů vysokých a odborných škol by mělo v následujících třech letech strávit letní prázdniny na venkově. Místo obdivování přírody je tam ale čeká jiný úkol, kterým je osvěta vesničanů a propagace myšlenek komunistické strany.
Trénink členů komunistické strany. Ilustrační foto.
Trénink členů komunistické strany. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nového vládního programu, který má za cíl rozvoj venkova a snížení počtu lidí žijících pod hranicí chudoby, by se měla zúčastnit více než třetina z 27,5 milionu studentů, jak jejich počet v roce 2017 vypočítal web Statista.

Ti by měli s vesničany sdílet své znalosti, pomáhat jim s technologickou osvětou a učit je o politice. Studenti budou učit "venkovské obyvatelstvo o teoriích a duchu 19. všečínského shromáždění lidových zástupců," píše deník Global Times, který tlumočí oficiální politiku čínské komunistické strany.

"Potřebujeme, aby mladí lidé využili své znalosti o vědě a technice a pomohli venkovu inovovat tradiční model rozvoje," cituje pak britský list The Guardian Čang Lin-pina, zástupce vedení centrální provincie Chu-nan, kde leží řada zemědělských oblastí.

Mladí Číňané by měli být rozmístěni v oblastech, kde je extrémní chudoba, kde žije mnoho zástupců etnických menšin a na místa starých revolučních základen.

Čínská média ovšem nezmiňují, jak bude až deset milionů studentů vybráno či jaké výhody díky své účasti získají. Deník Global Times o nich mluví jako o dobrovolnících.

Podobný program podle čínského listu s úspěchem funguje již několik let na Tchien-ťinské univerzitě ve městě ležícím nedaleko metropole Pekingu. Ta každoročně posílá na venkov až čtyři tisíce studentů. Na program, jejž škola označuje jako "sociální praxi", míří studenti převážně prvních a druhých ročníků, kteří již pomohli například se zavedením on-line obchodů s lokálním zbožím.

Programy ale účastníkům zatím nepřinášejí žádné výhody spojené s jejich studiem, což škola plánuje do budoucna změnit.

"Odstartovalo to mou touhu podílet se na revitalizaci čínského venkova a zvažuji, že zasvětím svou kariéru lidu," uvedl podle čínského deníku jeden vysokoškolský student, který se programu zúčastnil.

Podle dat Světové banky byla v roce 2015 až sedmina lidí v Číně ve stavu extrémní chudoby, kdy jejich příjem činil méně než dva dolary na den (méně než 43 korun). To znamená, že nemohli uspokojit základní potřeby a trpěli podvýživou, špatným zdravím či nedostatečnou kvalitou bydlení.

Některá média i lidé na sociálních sítích v souvislosti s ohlášeným plánem zmiňují podobnost s kulturní revolucí, kterou před více než 50 lety spustil komunistický vůdce Mao Ce-tung a při níž zemřely téměř dva miliony lidí. V té době byli na venkov posláni intelektuálové na "převýchovu" do pracovních táborů a zavřely se vysoké školy.

Současný prezident Si Ťin-pching, který strávil v mládí během kulturní revoluce sedm let v chudé vesnici na severu Číny, je podle agentury AFP občas podezírán, že na éru Maovy vlády nostalgicky vzpomíná.

"Někdy jde historie dopředu, jindy dozadu," cituje reakci jednoho z uživatelů sociálních sítí The Guardian.

Video: V papírové čepici byl vzkaz od čínského dělníka o nelidském zacházení

V papírové čepici byl vzkaz od čínského dělníka o nelidském zacházení | Video: Tomáš Cetkovský, Simona Fendrychová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy