Osvěta o vědě i komunismu. Čína vyšle miliony studentů na venkov, aby ho "vzdělali"

Jana Václavíková Jana Václavíková
13. 4. 2019 18:46
Více než deset milionů čínských studentů vysokých a odborných škol by mělo v následujících třech letech strávit letní prázdniny na venkově. Místo obdivování přírody je tam ale čeká jiný úkol, kterým je osvěta vesničanů a propagace myšlenek komunistické strany.
Trénink členů komunistické strany. Ilustrační foto.
Trénink členů komunistické strany. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nového vládního programu, který má za cíl rozvoj venkova a snížení počtu lidí žijících pod hranicí chudoby, by se měla zúčastnit více než třetina z 27,5 milionu studentů, jak jejich počet v roce 2017 vypočítal web Statista.

Ti by měli s vesničany sdílet své znalosti, pomáhat jim s technologickou osvětou a učit je o politice. Studenti budou učit "venkovské obyvatelstvo o teoriích a duchu 19. všečínského shromáždění lidových zástupců," píše deník Global Times, který tlumočí oficiální politiku čínské komunistické strany.

"Potřebujeme, aby mladí lidé využili své znalosti o vědě a technice a pomohli venkovu inovovat tradiční model rozvoje," cituje pak britský list The Guardian Čang Lin-pina, zástupce vedení centrální provincie Chu-nan, kde leží řada zemědělských oblastí.

Mladí Číňané by měli být rozmístěni v oblastech, kde je extrémní chudoba, kde žije mnoho zástupců etnických menšin a na místa starých revolučních základen.

Čínská média ovšem nezmiňují, jak bude až deset milionů studentů vybráno či jaké výhody díky své účasti získají. Deník Global Times o nich mluví jako o dobrovolnících.

Podobný program podle čínského listu s úspěchem funguje již několik let na Tchien-ťinské univerzitě ve městě ležícím nedaleko metropole Pekingu. Ta každoročně posílá na venkov až čtyři tisíce studentů. Na program, jejž škola označuje jako "sociální praxi", míří studenti převážně prvních a druhých ročníků, kteří již pomohli například se zavedením on-line obchodů s lokálním zbožím.

Programy ale účastníkům zatím nepřinášejí žádné výhody spojené s jejich studiem, což škola plánuje do budoucna změnit.

"Odstartovalo to mou touhu podílet se na revitalizaci čínského venkova a zvažuji, že zasvětím svou kariéru lidu," uvedl podle čínského deníku jeden vysokoškolský student, který se programu zúčastnil.

Podle dat Světové banky byla v roce 2015 až sedmina lidí v Číně ve stavu extrémní chudoby, kdy jejich příjem činil méně než dva dolary na den (méně než 43 korun). To znamená, že nemohli uspokojit základní potřeby a trpěli podvýživou, špatným zdravím či nedostatečnou kvalitou bydlení.

Některá média i lidé na sociálních sítích v souvislosti s ohlášeným plánem zmiňují podobnost s kulturní revolucí, kterou před více než 50 lety spustil komunistický vůdce Mao Ce-tung a při níž zemřely téměř dva miliony lidí. V té době byli na venkov posláni intelektuálové na "převýchovu" do pracovních táborů a zavřely se vysoké školy.

Současný prezident Si Ťin-pching, který strávil v mládí během kulturní revoluce sedm let v chudé vesnici na severu Číny, je podle agentury AFP občas podezírán, že na éru Maovy vlády nostalgicky vzpomíná.

"Někdy jde historie dopředu, jindy dozadu," cituje reakci jednoho z uživatelů sociálních sítí The Guardian.

Video: V papírové čepici byl vzkaz od čínského dělníka o nelidském zacházení

V papírové čepici byl vzkaz od čínského dělníka o nelidském zacházení | Video: Tomáš Cetkovský, Simona Fendrychová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy