Čína varuje Filipíny. Ruce pryč od ropy, nebo bude boj

Martin Novák Martin Novák
13. 5. 2012 16:13
Vojáci a námořníci obou zemí proti sobě stojí kolem ostrovů v Jihočínském moři
Filipínské letectvo nacvičuje.
Filipínské letectvo nacvičuje. | Foto: Reuters

Manila - Čínští i filipínští politici používají čím dál ostřejší slova ve sporu o malé souostroví v Jihočínském moři, u kterého se zřejmě pod mořským dnem nacházejí velké zásoby ropy a zemního plynu.

Filipínci tuto oblast nazývají Scarborough Shoal, Číňané Chuang-jen. Oba státy tvrdí, že jde o jejich teritoriální vody a nároky druhé strany neuznávají.

Konflikt trvá už dlouho, ale prohloubil ho před měsícem - 11. dubna - incident mezi filipínskými námořními silami a čínskými rybářskými loděmi ve sporné oblasti. Filipínci rybáře zatkli a Čína na to zareagovala vysláním dvou plavidel k souostroví.

Čínské a filipínské lodě tak nyní stojí v patové situaci proti sobě. Pekingský deník Žen Minž-pao, který tlumočí názory vedení komunistické strany, v komentáři pohrozil, že Čína použije síly, neumožní-li chování filipínské vlády jiné řešení konfliktu.

V Manile se v pátek konala protičínská demonstrace, kterou čínské ministerstvo zahraničí kritizovalo jako snahu o další eskalaci krize ze strany Filipín. Vláda v Manile ale oznámila, že na Filipínách je svoboda názorů i shromažďování a lidé mohou demonstrovat, za co nebo proti čemu chtějí.

Výcvik filipínských pozemních sil.
Výcvik filipínských pozemních sil. | Foto: Reuters

Převahu čínské armády se Filipínci snaží eliminovat strategickým spojenectvím s USA. Obama nedávno prohlásil, že Spojené státy chtějí výrazně posílit svoji vojenskou přítomnost v Pacifiku a finanční pomoc filipínské armádě prudce stoupá.

Za posledních deset let Filipíny dostaly od USA vojenskou pomoc v hodnotě půl miliardy dolarů. Armády obou zemí také pořádají společná vojenská cvičení. Washington ale podle zdroje televize Fox News Manilu varoval, že pokud dojde k ozbrojené konfrontaci s Čínou, Spojené státy se do ní po boku Filipín rozhodně nezapojí.

I tak ale americká aktivita ve sporu o naleziště ropy a plynu v Jihočínském moři čínské vedení znervózňuje.

"Rozhodnutí Spojených států zaměřit se na Jihočínské moře umožňuje Filipínám strategicky manévrovat a povzbuzuje je k přijímání riskantních rozhodnutí namířených proti nám," napsal čínský armádní deník.

Atmosféře zřejmě podlehla i moderátorka čínské státní televize, která se ve studiu při živém vysílání přeřekla a sdělila divákům, že "Filipíny jsou nedílnou součástí Číny." Na nátlak vedení televize se později omluvila s tím, že měla na mysli sporné souostroví a přeřekla se.

Čína je ve sporu s okolními státy také o jižněji položené Spratlyho ostrovy, na které si kromě ní dělá nárok hlavně Vietnam. I ve vztazích mezi Pekingem a Hanojí tak není nouze o vzájemné slovní napadání a také ve Vietnamu se konaly protičínské demonstrace, ale situace se zatím nevyhrotila natolik jako v krizi mezi Čínou a Filipínami.

 

Právě se děje

Další zprávy