Čína sbírá síly na tvrdý střet s USA. Rozhodla schůzka v letovisku, výstup je tajný

Martin Novák Martin Novák
7. 8. 2019 16:05
Na začátku srpna došlo k tradiční schůzce v letovisku Beidaihe na pobřeží Pochajského zálivu na severovýchodě Číny. Sešli se tu členové politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny a špičky armády i zpravodajských služeb. Schůzky nejsou tajné, ale na veřejnost se z nich nedostane téměř nic. Letos tu vedení jednalo hlavně o jednom muži: americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. | Foto: Reuters

Číňané měli letos o čem jednat. Zpomalení čínské ekonomiky, obchodní a měnová válka se Spojenými státy, protesty v Hongkongu, dodávky amerických letadel Tchaj-wanu…

Agentura Bloomberg s odvoláním na své čínské zdroje napsala, že nejvyšší vedení země rozhodlo v přímořském letovisku jednoznačně: americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi ve sporech o cla a vzájemný obchod neustoupí. Naopak, je připraveno jít do dlouhého střetu a ještě zostřit odvetná opatření proti USA.

Šance, že se Washington a Peking dohodnou na podmínkách obchodu a zabrání tak hrozbě globální ekonomické recese, se vzdálila. Potvrdilo to úterý, kdy Čína oslabila svoji měnu jüan, aby pomohla domácím exportérům zmírnit následky vyšších amerických cel. Slabší jüan zlevňuje čínské zboží na světových trzích.

Peking tak reagoval na nová desetiprocentní americká cla, která Trump minulý týden oznámil. Týkají se téměř veškerého čínského vývozu do Spojených států. 

Poté, co Čína oslabila jüan, ji Američané označili za měnového manipulátora s tím, že se potvrdily výhrady, které dlouhodobě k nejlidnatější zemi světa mají.

Trump tvrdí, že čínský přístup k mezinárodnímu obchodu není čestný. Čína podle něj používá zahraniční investice jako prostředek k získávání technologického know-how od amerických firem a nedodržuje dohody. Šéf Bílého domu chce také zmírnit obrovský schodek ve vzájemném obchodě - Čína do USA mnohem více dováží, než Američané opačnou cestou vyváží. Loni činil schodek 419 miliard dolarů (v přepočtu 9,6 bilionu korun).

Trump taky obvinil Peking, že nedodržel slib z konce června a nezačal znovu nakupovat americké zemědělské produkty. Čínská vláda to v úterý potvrdila s tím, že jde o odvetný krok proti jedné z vln cel, která Trump od května uvalil na čínské zboží.

Čína se chystá na vyhrocení konfliktu

Ustoupí někdo? V tuto chvíli je to nepravděpodobné. Komunistická strana Číny v září oslaví sedmdesáté výročí převzetí moci nad zemí a prezident Si Ťin-pching nebude chtít vypadat jako slabý vůdce, který ustupuje.

"Trumpův postoj čínské vedení velmi zneklidnil. Dospělo k názoru, že v nejbližší době nelze dosáhnout dohody. Chystá se na dlouhý konflikt, a dokonce i na jeho vyhrocení," řekl americkému deníku Wall Street Journal Š Jin-chung, profesor mezinárodních vztahů z Pekingské univerzity.

Ve Spojených státech se příští rok uskuteční prezidentské volby, ale zrovna Čína a následky obchodní války nemusí být pro Trumpa tak citelné a spíše nezkomplikují jeho znovuzvolení. Opoziční Demokratická strana totiž také kritizuje Čínu a ani ona nechce Pekingu ustupovat. Spor s Čínou tak podle komentátorů nemusí být velkým volebním tématem, protože obě strany mají v zásadě podobná stanoviska.

Čínské rozhodnutí zastavit dovoz amerických zemědělských produktů - například sójových bobů - nicméně může ekonomicky bolet farmáře v amerických státech, kde tvoří podstatnou část Trumpovy voličské základny. Například v Iowě.

A i pro Čínu je zvyšování cel problémem: tamní ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla o 6,2 procenta. Nejméně za posledních třicet let. Například podle amerického finančního analytika Edwarda Moyi není pochyb o tom, že Trumpova politika hraje v oslabení roli.

Problém sahá i dál

O tom, jak spory USA-Čína zasahují i další země, svědčí čínské ultimátum Indii z tohoto týdne. Peking pohrozil Dillí, že pokud čínskou telekomunikační firmu Huawei vyloučí na základě americké výzvy z budování sítě 5G, budou muset indické firmy v Číně počítat s tvrdými restrikcemi.

Německý ministr financí Olaf Scholz zase v pondělí prohlásil, že eskalace americko-čínské obchodní války způsobí globální ekonomice a mezinárodnímu obchodu obrovské škody. Pokud se podle něj spor nevyřeší prostřednictvím jednání, nebude žádná šance na globální ekonomický růst.

Klimeš: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy