Čína tlačí na "neposlušné" západní firmy: Ruce pryč od Hongkongu, omluvte se za chybu

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 8. 2019 19:37
Luxusní západní módní značky se dostaly v Číně do problémů. Prodávaly trika s potiskem, který Hongkong a Tchaj-wan označoval jako samostatné země. Peking je vnímá jako své provincie a firmy nařkl z nerespektování politiky jedné Číny. Kdyby se společnosti neomluvily, jejich podnikání v zemi by bylo v ohrožení.

Potíže západních firem začaly fotografií trika od italské luxusní značky Versace, na kterém jsou natištěné názvy měst a zemí, kde leží. Kromě Londýna nebo Los Angeles se na něm objevil i Hongkong a Macao.

Snímek poté rozšířila na oblíbené čínské sociální síti Weibo jedna uživatelka. "Nedávno jsem tohle objevila a zajímalo by mě, jestli design tohoto trika znamená, že Versace podporuje nezávislost Hongkongu?" cituje její komentář server What’s On Weibo, který v zemi sleduje trendy na sociálních sítích.

Fotografie se brzy stala nejsledovanějším tématem na Weibo a uživatelé i komentátoři začali značku Versace obviňovat, že nerespektuje čínskou suverenitu, a vyzývat k jejímu bojkotu. Pokud by skutečně nastal, výrazně by zasáhl do hospodaření firmy. Podle amerického deníku The New York Times až třetinu luxusního zboží koupí čínští zákazníci.

S Versace dokonce ukončila spolupráci známá herečka Jang Mi, která značku propagovala. "Územní integrita a suverenita naší vlasti je posvátná a nedotknutelná," zdůvodnila.

Čínská lidová republika vnímá Hongkong, Macao a také Tchaj-wan jako své území a na jakékoliv zpochybňování svého území je velmi citlivá. Kritiku západních módních značek navíc umocnily přes dva měsíce trvající demonstrace v Hongkongu.

Italská firma i její hlavní návrhářka Donatella Versace se nakonec za potisk triček veřejně omluvila a výrobky zničila. "Nikdy jsem nechtěla nerespektovat čínskou národní suverenitu, a proto bych se chtěla osobně omluvit za tuto nepřesnost a úzkost, kterou jsme tím mohli způsobit," napsala.

Podobný motiv Číňané objevili i na tričkách dalších známých značek, jako jsou Calvin Klein, Givenchy, Valentino nebo Swarovski. Kritika a hrozba bojkotem i je přiměla k omluvě. 

Módní firmy však nejsou prvními zahraničními společnostmi, které se musely s podobným problémem potýkat. Loni síť luxusních hotelů Marriott označila Tchaj-wan, Tibet, Hongkong a Macao za samostatná území a čelila podobně tvrdé kritice.

Cenzorský úřad jim na týden zablokoval čínskou verzi jejich webových stránek a jako důvod k takovému zásahu uvedl "vážné porušení národního práva a zranění citů Číňanů".

Pravděpodobně největší akce proti zahraničním společnostem nedodržujícím politiku jedné Číny se uskutečnila loni. Více než čtyřicet zahraničních aerolinií obdrželo termín, do kterého musely na svých webových stránkách připojit za název Tchaj-wan slovo Čína. Kdyby to nesplnily, nesměly by v Číně létat.

Politika jedné Číny je požadavek, aby státy, které s ní chtějí navázat diplomatické vztahy, zároveň neměly styky na stejné úrovni s Tchaj-wanem, který Peking vnímá jako své výsostné území.

Tchaj-wan má ale už 70 let svou vlastní vládu a sedmnáct zemí světa jej uznává jako nezávislý stát. Česko mezi nimi není. 

Video: Smlouva Prahy s Pekingem? Přežijeme i bez ní, těžila z ní Čína, panda už je passé, říká Hřib

S Pekingem neprobíhá žádná spolupráce, ani taková, ze které by Praha těžila, dřív byl hlavní benefit pro Čínu, byla to součást pandí diplomacie | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy