Čína tajně zásobuje zbraněmi planetu

Roman Staněk
12. 6. 2006 15:44
Londýn - Čína je největším utajeným vývozcem zbraní na světě. Zbraně také vyměňuje za ropu či jiné suroviny. Čínskými zbraněmi se zabíjí hlavně v Asii a Africe.

Podle organizace Amnesty International (AI) je Čína "bezohledným utajeným vývozcem zbraní".

Zpráva s názvem Čína: Tajný vývoz zbraní živí konflikty popisuje, jak čínské zbraně pomáhají udržovat brutální konflikty, podporují kriminalitu a porušování lidských práv v zemích jako Súdán, Nepál, Myanmar nebo Jižní Afrika.

Obezřetně, zodpovědně a tajně

"Čína sice označuje svůj vývoz zbraní jako 'obezřetný a zodpovědný', ale skutečnost je mnohdy jiná. Čína je jediný významný vývozce zbraní, který nepodepsal žádnou mezinárodní smlouvu omezující vývoz do zemí, ve kterých by zbraně mohly být využity k porušování lidských práv," uvedla Helen Hughesová z AI.

Peking také nevydává žádné informace o proběhlých obchodech se zbraněmi. Během posledních osmi let neposkytla žádné informace Národnímu registru konvenčních zbraní při OSN.

Odhaduje se, že Čína ročně vyveze zbraně za více než jednu miliardu dolarů. Často zbraně nekupuje za peníze, ale vyměňuje za nerostné suroviny. Například více než polovina vytěžené ropy v - na tuto surovinu bohatém - Súdánu se vyváží právě do Číny.

Súdán, Myanmar, Nepál...

Za ropu Čína dodala do Súdánu v srpnu 2005 přes 200 vojenských vozů. V těchto vozidlech jsou běžně používány americké motory Cummins. Podle AI jsou vozy používány k vraždění civilistů v problematické provincii Dárfúr.

Vojenské juntě v Myanmaru zase podle AI Číňané ve stejný měsíc dodali 400 vojenských vozidel. Tato vozidla jsou používána v boji s karenskou menšinou. Poslední vlna útoků vyhnala zatím z domovů více než 100 000 Karenů.

Téměř 25 000 čínských pistolí a 18 000 granátů Čína na počátku tohoto roku dodala nepálským bezpečnostním složkám, které nebojovaly jen proti maoistickým povstalcům, ale také proti demokratické opozici krále Gjánéndry.

Nezákonné obchody s čínskými pistolemi Norinco byly zaznamenány v Austrálii, Malajsii, Thajsku a také Jižní Africe, kde jsou tyto zbraně nejčastěji využívány pro krádeže, loupežná přepadení a další kriminální delikty.

Celou zprávu Amnesty International si můžete přečíst ZDE

"Je nejvyšší čas, aby Čína jako významný vývozce zbraní a stálý člen Rady bezpečnosti OSN své obchody vedla podle mezinárodního práva. Musí zavést efektivní zákony, které zabraňují prodeji zbraní do oblastí, v nichž by mohly být použity k vážnému porušování lidských práv," řekla Helen Hughesová.

 

Právě se děje

Další zprávy