Čína se snaží získat vliv ve střední Evropě. Daří se jí ale jen někde, říkají experti

Martin Ehl Martin Ehl
7. 4. 2019 9:15
V úterý se koná summit Evropské unie a Číny. A také se blíží další schůzka zástupců středoevropských zemí s těmi čínskými, tzv. skupiny 16 + 1. Premiéři se sjedou 11. a 12. dubna do chorvatského Dubrovníku. V souvislosti s tím se objevuje téma vztahů mezi některými středoevropskými státy a Pekingem. "Země jako Maďarsko nebo Česko se zdají být vůči Číně přátelštější, pokud jde o některá politická témata," vysvětluje Tamás Matura z Korvínovy univerzity v Budapešti. Co na to říkají experti z jednotlivých visegrádských zemí? Podívejte se ve videu.
Blíží se další schůzka středoevropských zemí s Čínou, tzv. skupiny 16 + 1 | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 50 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy