Satelitní snímky: Čína staví makety válečných lodí USA, chce je použít jako terče

ČTK ČTK
8. 11. 2021 10:38
Čínská armáda postavila v pouštní oblasti na severozápadě země makety americké letadlové lodi a dalších amerických válečných plavidel, které chce pravděpodobně využívat jako terče při vojenských cvičeních, informovaly agentury AP a Reuters na základě satelitních snímků oblasti.
Maketa americké lodi, která slouží jako terč při čínských vojenských cvičeních.
Maketa americké lodi, která slouží jako terč při čínských vojenských cvičeních. | Foto: Reuters

Na snímcích společnosti Maxar Technologies z neděle je vidět obrysy americké letadlové lodi a nejméně dvou torpédoborců. Společnost Maxar uvedla, že snímky pocházejí z pouště Taklamakan v čínské Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang. Na fotografiích je rovněž patrný kolejový systém s terčem o velikosti lodi, který by podle expertů mohl simulovat pohyb plavidla.

Maketa americké letadlové lodi, která slouží jako terč při čínských vojenských cvičeních.
Maketa americké letadlové lodi, která slouží jako terč při čínských vojenských cvičeních. | Foto: Reuters

Nezávislý Americký námořní institut na svých internetových stránkách uvedl, že napodobeniny amerických vojenských plavidel jsou součástí nové čínské střelnice budované v Sin-ťiangu Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou. Makety lodí by mohly být využívány při přípravě čínské armády na možný budoucí střet s vojenským námořnictvem Spojených států, uvedla agentura AP.

Čína v posledních letech výrazně posílila své vojenské kapacity, což vyvolává znepokojení USA i dalších zemí. Napětí roste v oblasti Jihočínského moře, kde si Peking činí nároky na rozsáhlé území, i kolem Tchaj-wanu, jejž Čína považuje za svou provincii, ačkoli ostrov funguje desítky let de facto nezávisle.

Čína chystá "neviditelné" útoky pod hladinou, testuje tajné ničení přístavů USA

Čína se chystá na útoky pod hladinou. Testuje tajné ničení amerických přístavů. | Video: youtube/P.R.C.Forces
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy