Čína se sankcemi proti KLDR souhlasí. Je nutné je ale doplnit dialogem, dodává

ČTK ČTK
7. 9. 2017 10:06
Podle Pekingu jsou Spojenými státy navrhované sankce proti Severní Koreji jen polovinou řešení. Tou druhou je dialog. Ve čtvrtek to uvedl čínský ministr zahraničí Wang I, kterého citovala agentura Reuters. Spojené státy požadují, aby Rada bezpečnosti v odpovědi na šestou a zatím největší jadernou zkoušku KLDR uvalila na Severní Koreu ropné embargo. Čína patří společně s Francií, Ruskem, USA a Británií mezi stálé členy RB OSN, kteří mají v Radě bezpečnosti právo veta. Její souhlas je proto klíčový.
Kim Čong-un na inspekci jaderné zbraně na nedatované fotce, kterou zveřejnila severokorejská agentura KCNA.
Kim Čong-un na inspekci jaderné zbraně na nedatované fotce, kterou zveřejnila severokorejská agentura KCNA. | Foto: Reuters

Peking - Čína souhlasí s tím, aby Rada bezpečnosti OSN přijala "nutná opatření" v reakci na nový jaderný test Severní Koreje.

Ve čtvrtek to uvedl čínský ministr zahraničí Wang I, kterého citovala agentura Reuters. Podle Pekingu jsou ale sankce jen polovinou řešení a musejí být doplněny dialogem.

Spojené státy požadují, aby Rada bezpečnosti v odpovědi na šestou a zatím největší jadernou zkoušku KLDR uvalila na Severní Koreu ropné embargo.

Americký návrh rezoluce OSN obsahuje také zákaz vývozu textilu z KLDR nebo zmrazení majetku severokorejského vůdce Kim Čong-una a celé vlády. Dokument rovněž na Kim Čong-una uvaluje zákaz cestování a zapovídá najímání severokorejských pracovníků do zahraničí.

Čína patří společně s Francií, Ruskem, USA a Británií mezi stálé členy RB OSN, kteří mají v Radě bezpečnosti právo veta. Agentura Reuters ve středu napsala, že není jasné, zda má americký návrh sankcí podporu Pekingu.

"Čína souhlasí s tím, aby Rada bezpečnosti OSN reagovala a přijala nutná opatření," prohlásil na dnešní tiskové konferenci čínský ministr zahraničí Wang I.

"Sankce a nátlak" na režim severokorejského diktátora Kim Čong-una ale představují pouze "polovinu řešení", tou druhou je "dialog a jednání", dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy