Čína se nabourává do polské ekonomiky, vyhrála zakázku

Naďa Straková
19. 9. 2009 21:50
Panují obavy, že čínská firma bude zaměstnávat čínské dělníky za nižší mzdy
Foto: Ludvík Hradilek

Varšava - Kontrakt, který nedávno získala čínská společnost v Polsku na stavbu dvou dálnic, vyvolává stále víc emocí.

Je to poprvé, co Čína v Polsku dosáhla na státní zakázku. A navíc zvítězila s cenou, která je o celých šedesát procent levnější, než se všeobecně očekávalo.

Tamním daňovým poplatníkům to sice ušetří miliony zlotých, ale jak za to může čínská státní společnost postavit dálnice, v tuto chvíli nikdo netuší.

Mnozí Číňany podezírají, že do Polska budou vyvážet levnou pracovní sílu přímo z Číny. Čínská zahraniční stavební společnost (Covec) ale v konkursním řízení slíbila, že bude primárně zaměstnávat polské či unijní dělníky.

"Samozřejmě, že mohou zaměstnat čínské dělníky, ale nejprve musí najmout naše zaměstnance," cituje britský server BBC Andrzeje Maciejewskiho z polského Úřadu pro stavbu silnic.

Dodal také, že Covec se bude muset podřídit polským i unijním pracovním zákonům. Mimo jiné bude muset dodržovat zákonem stanovenou pracovní dobu a minimální platové podmínky. I přes to se ale mnozí domnívají, že Číňané se budou snažit jít pod hranici minimální mzdy.

Editor varšavského anglicko-jazyčného hospodářského týdeníku Andrew Kureth má však s Číňany jiné zkušenosti.

Dělníci na stavbě silnice v Ráječku.
Dělníci na stavbě silnice v Ráječku. | Foto: Veronika Skálová

"Pokud se Covec rozhodne dovážet sem čínské dělníky, bude hrozit, že se lidé proti tomu vzbouří," řekl BBC a uvedl příklady, kdy v Polsku čínské firmy dostaly zakázky na stavbu domů, na kterých pracovali výhradně Asiaté.

Jak uvádí BBC, pro Polsko zůstává ironií, že se nyní obává něčeho, co sama v posledních letech zažívá Británie s polskými řemeslníky. I tam se místní lidé bouří proti tomu, že Poláci jsou ochotni pracovat za nižší mzdu.

Polská vláda se v době krize snaží co nejvíce ušetřit, a proto přistoupila na udělení zakázky čínské firmě. Podobný případ se odehrál i s konkursem na stavbu metra. Čínská vláda tehdy konkurs nevyhrála, ale polští úředníci si nad jejich účastí v konkursu mnuli ruce. Kvůli ní totiž všichni ostatní účastníci snížili své ceny na minimum.

"Říkáme tomu čínský efekt," vysvětlil BBC Michale Dembinski z Britsko-polské obchodní komory.

Starostka Varšavy Hanna Gronkiewiczová-Waltzová se domnívá, že čínská firma v Polsku zaměstná jen několik stovek čínských gastarbeiterů.

"Bude to pro Evropu dobrá výzva zaměstnávat dělníky za nižší mzdy," řekla BBC.

Smlouva na takto velkou zakázku v členském státě EU je podle všeho pro Číňany první, ale jako uvádí Gronkiewiczová-Waltzová, nejspíše nebude poslední.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy