Čína chystá útoky pod hladinou. Testuje tajné ničení amerických přístavů

Video Video
1. 11. 2021 14:25
Čínská armáda zkoumá způsoby, jak nenápadně zničit přístavy nepřítele. Zveřejnila záběry z příprav a samotných podmořských explozí v atrapě přístavu. Test simuloval reálné scénáře a škody způsobené různými zbraněmi odpálenými na různé vzdálenosti, uvedla zpráva. Ta ale neuvádí, jak by Čína dopravila podvodní výbušniny do přístavu protivníka.
Čína chystá útoky pod hladinou. Testuje tajné ničení amerických přístavů. | Video: youtube/P.R.C.Forces

"Pokud budeme moci použít skryté způsoby, jako jsou podvodní exploze, abychom zničili přístavy, můžeme zničit válečný potenciál nepřítele," uvedl pro čínskou státní televizi CCTV kapitán Čao Pcheng-tuo z oddělení testování demolic námořních přístavů. Podle CCTV se jednalo o první test svého druhu pro čínskou armádu. Stanice neuvedla, kdy byl proveden, pouze poznamenala, že k němu došlo nedávno.

„Tato taktika může hrát významnou roli v mnoha bojových scénářích, včetně vojenského střetnutí s USA,“ uvedl pro prorežimní deník Global Times vojenský expert z Pekingu, který si přál zůstat v anonymitě. „Útok na klíčové přístavy by mohl ohrozit strategii USA rozptýlit své síly v celém indo-pacifickém regionu tím, že by ohrozil kritické zásobovací trasy, které by americké síly potřebovaly k efektivnímu působení,“ uvedl expert.

Podle Bryana Clarka, bývalého důstojníka amerického námořnictva a experta na obranu z Hudsonova institutu, je to „snazší říct než udělat“. Pro ekonomický list Business Insider řekl, že útočníci by museli obejít bezpečnostní bariéry, sítě k zastavení ponorek, akustické senzory k odhalení potápěčů, hlídky a další protiopatření. Riziko je podle něj však větší v civilních přístavech, protože nejsou tak dobře chráněny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy