Čína se bouří kvůli pandě uhynulé v Thajsku. Zvíře zemřelo ze zatím neznámých příčin

ČTK ČTK
19. 9. 2019 8:20
Náhlá smrt pandy v thajské zoologické zahradě pobouřila Číňany, kteří požadují, aby do Thajska nebyl zapůjčen už žádný exemplář jejich národního symbolu. Peking kvůli incidentu na místo vyslal odborníky, kteří mají celou záležitost vyšetřit, napsal server BBC.
Samec Čchuang Čchuang se samicí Lin Chuej
Samec Čchuang Čchuang se samicí Lin Chuej | Foto: ČTK

Devatenáctiletý samec Čchuang Čchuang uhynul v pondělí v zoo ve městě Čiang Mai ze zatím neznámých příčin.

Číňané na sociálních sítích požadují, aby byl úhyn zvířete dostatečně prošetřen, včetně kvality jeho stravy a příbytku. "O zvířata se nestarají tak dobře, jak si myslíme," uvedl na adresu Thajců jeden z uživatelů nejpopulárnější čínské sociální sítě Weibo. Další vyzvali čínskou vládu, aby se postarala o návrat samice Lin Chuej, která v thajské zoo zůstala.

Obě pandy byly v severothajském Čiang Mai od roku 2003. Vedení zoo doufalo, že se spáří, Čchuang Čchuang ale o rozmnožování neprojevil sebemenší zájem. Jeho partnerka byla nakonec oplodněna uměle a v roce 2009 přivedla na svět potomka.

Čína tradičně využívá pandy jako nástroj k upevnění diplomatických vztahů s vybranými zeměmi a pro zlepšení vlastního obrazu u světové veřejnosti. O osudu zvířat v zahraničí pak informují čínská média. Z evropských států mají pandy ve svých zoo například Francie, Španělsko nebo Německo.

Video: Smlouva Prahy s Pekingem? Přežijeme i bez ní, těžila z ní Čína, panda už je passé, říká Hřib

S Pekingem neprobíhá žádná spolupráce, ani taková, ze které by Praha těžila, dřív byl hlavní benefit pro Čínu, byla to součást pandí diplomacie | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy