Čína řeší záhadu: Prezident nenosí snubní prsten

ČTK ČTK
7. 9. 2013 15:32
Kauza snubního prstenu se stala předmětem horečných spekulací blogerů.
Foto: Reuters

Peking - Údiv uživatelů čínského internetu v sobotu vyvolala strohá úřední zpráva, kterou státní agentura Nová Čína doplnila úřední zpravodajství o účasti hlavy státu Si Ťin-pchinga na summitu skupiny G20 v ruském Petrohradě.

V jednověté informaci stojí, že prezident neměl v době vrcholné schůzky na ruce snubní prsten.

"Pověsti na internetu, že Si Ťin-pching nosil na summitu G20 snubní prsten, jsou vymyšlené," uvedla agentura bez dalšího vysvětlení.

Podle agentury Reuters může zpráva reagovat na nedávný záběr čínské televize, na němž je vidět prezidentova pravá ruka s prstenem.

Číňané obvykle snubní prsteny nenosí, v poslední době se ale staly módou zbohatlých vrstev v Pekingu a Šanghaji.

Si je ženatý, jeho manželkou je zpěvačka Pcheng Li-jüan. Na rozdíl od dřívějších prvních dam se neváhá ukazovat na veřejnosti a doprovází manžela na státních návštěvách. V Petrohradu ale nebyla.

V dřívějších dobách, kdy byl soukromý život čínských vůdců tabu, média informace o prvním páru zásadně nepublikovala. Nyní se v tisku kontrolovaném státem dokonce objevily i romantické historiky o tom, jak v sobě Si a Pcheng nacházeli zalíbení.

Proč se ale ve zpravodajství oficiální agentury objevila zpráva o prezidentském prstenu, není jasné. Věc se stala předmětem horečných spekulací blogerů, ani z nich ale podle agentury Reuters nelze nic vyčíst. Čínské sociální sítě jsou totiž předmětem ostražité státní cenzury.

 

Právě se děje

Další zprávy