Čína pustila "vraha" po 10 letech žaláře, oběť žije

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 5. 2010 9:04
Údajná oběť vraždy byla nalezena živá, odsouzený si myslel, že ji zabil
Cela, v níž byl vězněn Nelson Mandela. Z celkových 27 let, které prožil za mřížemi, jich nejvíce (18) strávil právě zde.
Cela, v níž byl vězněn Nelson Mandela. Z celkových 27 let, které prožil za mřížemi, jich nejvíce (18) strávil právě zde. | Foto: Pavel Vondra

Peking - Po téměř deseti letech vězení pustila čínská justice na svobodu muže, který byl odsouzen za vraždu. Nyní se ale jeho údajná oběť objevila živá, napsal zpravodajský server BBC News.

Čao Cuo-chaj se popral se sousedem, který poté zmizel. O 18 měsíců později našla policie bezhlavé tělo ve značném stupni rozkladu. Předpokládala, že jde o Čaova souseda, a soud ho shledal vinným z jeho vraždy.

Justiční omyl vyšel najevo, když se soused Čao Čen-šang vrátil do vesnice v provincii Che-nan, aby požádal o sociální dávky. Z vesnice prý uprchl proto, že se bál, že Čaa Cuo-chaje ve rvačce zabil.

Čaovo odsouzení bylo založeno na jeho přiznání. Ale jeho bratr tvrdil, že policie z něj přiznání vynutila násilnými prostředky - policisté ho prý mimo jiné nutili pít vodu smíchanou s palčivým chilli kořením a za hlavou mu odpalovali petardy. Soud v Che-nanu nyní nařídil celý případ prošetřit a soudce, který se omylu dopustil, má být potrestán.

Čao byl původně odsouzen k trestu smrti, který mu byl ale zmírněn na 29 let vězení. Zatímco byl za mřížemi, jeho žena se znovu vdala a několik z jeho dětí bylo předáno k adopci.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy