Čína propustila pracovníka britského konzulátu. V Hongkongu pokračují protesty

ČTK ČTK
24. 8. 2019 10:36
Čínské úřady v sobotu propustily zaměstnance britského konzulátu v Hongkongu Simona Chenga, který byl zadržen kvůli údajnému zapojení do prostituce. S odkazem na čínskou policii o tom informovala agentura Reuters.
Simon Cheng
Simon Cheng | Foto: Reuters

Zadržení Simona Chenga, kterého zatkli v pevninské Číně, ještě prohloubilo napětí mezi Pekingem a Londýnem. Cheng byl plánovaně propuštěn po patnácti dnech vězení, podle úřadů se ke své "nezákonné činnosti" přiznal. Nyní je zpět v Hongkongu, informovala jeho rodina.

V Hongkongu, poloautonomním městě pod čínskou správou, také v sobotu pokračují prodemokratické demonstrace. Do ulic vyšly tisíce lidí.

Organizátoři protestů vyzvali také k přetížení dopravy na letiště, které se stalo dějištěm masových protestů minulý týden a kde byly kvůli střetům s policií jakékoliv další protesty zakázány.

"Jeďte na letiště různými prostředky, vlakem, letištními autobusy, taxíky, na kolech i v soukromých vozidlech," psali organizátoři v online výzvě. Podle agentury Reuters je ale osobní i hromadná doprava vedoucí na letiště v provozu jako vždy.

Kvůli plánovaným pochodům v sobotu hongkongský železniční dopravce uzavřel čtyři stanice v hustě obydlené oblasti, do ulic i přesto vyšly tisíce lidí. Někteří z nich se v poklidném protestu posadili na zem u vchodu do jedné ze stanic, aby zaměstnancům dopravce zabránili zavřít brány.

Další požadují odstranění "chytrých" sloupů pouličního osvětlení kvůli možným sledovacím systémům, napsala agentura AP. Protestující se obávají, že do nich čínské úřady nainstalovaly kamery s vysokým rozlišením, které jim s pomocí softwaru umožní rozpoznávání obličejů. Podobné systémy umožní policii určit identitu osob i v mnohatisícovém davu.

Znepokojení nad způsobem, jak Čína s protesty nakládá, projevilo několik zemí včetně Británie, pod kterou Hongkong spadal do roku 1997. 

Video: Desítky obrněných vozů u hranic s Hongkongem

Čínské polovojenské síly cvičí poblíž Hongkongu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy