Čína propustila 160 000 úředníků. Brali peníze bez práce

ČTK ČTK
7. 10. 2014 7:25
Na "úřednické duchy", kteří pobírali peníze od státu, aniž by pracovali, čekají přísné tresty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čína za poslední rok odstranila z výplatních listin více než 160 000 "úřednických duchů", kteří dostávali plat, přestože nevykonávali žádnou práci. Informovaly o tom čínské státní sdělovací prostředky.

Jak napsal deník People's Daily, celkem bylo tímto způsobem propuštěno 162 629 úředníků pobírajících plat od vlády, aniž by pracovali.

Nejvyšší počet jich byl zjištěn v provincii Che-pej v severní Číně, kde se na státních výplatách přiživovalo téměř 56 000 lidí. Žádní naopak zatím nebyli zjištěni v komerční metropoli Šanghaji či v Tibetu.

Na všechny tyto provinilce čeká trest, napsal list, aniž ovšem upřesnil, o jaké potrestání půjde.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy