Čína prodává "mučicí nástroje" autoritářským režimům

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
25. 9. 2014 17:55
Podle zprávy organizace Amnesty International a Omega Research Foundation je řada z nabízených produktů "krutá už ze své podstaty" a měla by být zakázána.
Jednou ze zemí, kam Čína náčiní vyváží, je podle AI i Egypt. Ilustrační foto.
Jednou ze zemí, kam Čína náčiní vyváží, je podle AI i Egypt. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čína upevnila svoji pozici hlavního výrobce nástrojů, které jsou ve světě používány k vynucování práva, pacifikování masových protestů a nepokojů, ale také k mučení a trýznivým výslechovým metodám.

Ve své zprávě to uvedla lidskoprávní organizace Amnesty International (AI).

"Policejní a bezpečnostní výstroj" - podle AI v některých případech ale spíš "mučicí nástroje" - Peking navíc prodává některým zemím v Africe a Asii, u nichž je jejich zneužití v podstatě předpokládatelné.

"Zatímco část vyváženého zboží je nepochybně používána v oprávněných operacích při vynucování zákona, Čína rovněž vyváží zařízení, která mají nehumánní následky, nebo představují značné riziko, že podnítí porušování lidských práv cizími úřady vynucujícími právo," stojí ve zprávě.

Od obušků až po obrněná vozidla

Jedná se například o elektrické obušky či obušky s ostny, ale i o další vybavení a výstroj - od palcových pout přes těžká pouta na nohy a poutací židle až po obrněné vozy.

Řada z nich je podle AI a Omega Research Foundation "krutá už ze své podstaty" a měla by být zakázána.

Ve vývoji, výrobě a obchodování s takovým náčiním se podle organizace angažuje přes 130 čínských společností, některé z nich přitom představují velké firmy vlastněné státem. 

Před 10 lety se přitom stejnému obchodu věnovalo pouze 28 čínských firem. Okolo pěti desítek společností se angažuje i v exportu.

Obchod s prostředky ke kontrole davů nebo výslechu zadržených podle serveru The Telegraph eskaloval nejspíš ve spojitosti s takzvaným arabským jarem a nepokoji v Evropě. Kromě vývozu ale narůstá i obchod uvnitř hranic Číny.

"Čínský kazový vývozní systém dovolil obchodu s mučením a represemi prosperovat," uvedl Patrick Wilcken z Amnesty International. Peking podle něj musí upravit zákony a pravidla týkající se obchodu tak, aby "ukončil nezodpovědný přesun" podobného náčiní do rukou úřadů, které je použijí k porušování lidských práv, cituje ho server BBC.

Málo regulovaný obchod

Obchod s podobným vybavením podléhá v Evropě i USA mnoha omezením, celkově je ale oproti obchodování se zbraněmi regulován v mnohem menší míře.

"Mezinárodní obchod s výstrojí zamýšlenou pro vynucování práva je ve většině států relativně neregulovaný, zvláště v porovnání s regulacemi týkajícími se většiny typů konvenčních vojenských zbraní a munice," uvádí zpráva.

Čína tak podle AI není jediným státem, který by si měl zrevidovat existující normy týkající se vývozu podobných nástrojů.

Například Evropská unie přijala zákon zakazující obchod s výstrojí, kterou lze použít i k týrání, v roce 2006, podle AI ale není dokonalý a je potřeba ho doplnit. Stejně tak by si podle aktivistů vylepšení zasloužily i zákony v USA.

Mezi státy, které Pekingem nabízené vybavení nakupují, patří například Egypt, Ghana, Senegal, Kambodža a Nepál.

AI se přitom odkazuje i na fotografie z demonstrací zveřejňované v médiích. Produkty ale AI vystopovala i na trzích v Jižní Africe, Francii či Velké Británii.

"Navržené k týrání"

Specialitou Pekingu jsou zřejmě ostnaté obušky, které jsou "speciálně navržené k realizování týrání". Čína je podle AI jedinou známou zemí, která je vyrábí. Produkuje je více než 20 čínských firem, sedm z nich nabízí své výrobky i za hranicemi státu.

Přes 80 společností produkuje elektrické omračující obušky, téměř 30 z nich se věnuje i exportu. "Tato zařízení bezpečnostním činitelům zjednodušení aplikaci extrémně bolestivých několikanásobných šoků do citlivých oblastí genitálií, krku, třísel nebo uší bez toho, aby po sobě zanechaly dlouhotrvající fyzické stopy."

Čínský nejvyšší soud loni zakázal týrání zadržených lidí během výslechů, lidskoprávní aktivisté ale podle BBC tvrdí, že je i přesto stále rozšířené.

 

Právě se děje

Další zprávy