Čína příští rok spustí svoji "Wikipedii". Místo dobrovolníků ji budou psát vybraní akademici

ČTK ČTK
3. 5. 2017 16:01
Čína by měla už příští rok spustit svoji internetovou encyklopedii. Globálně využívaná Wikipedie je v Číně taky přístupná, ale některá hesla jsou zablokovaná - například o tibetském duchovním vůdci dalajlamovi. Čínská encyklopedie má Wikipedii přímo konkurovat. Místo dobrovolníků ale na ní bude dělat 20 tisíc lidí, které najaly přímo čínské úřady. Cílem má být vést "správným" směrem názory čínské veřejnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady oznámily, že příští rok uvedou do provozu vlastní internetovou encyklopedii, která se má stát konkurencí Wikipedie.

Úřady na tuto práci najaly více než 20 000 lidí. Encyklopedie bude mít 300 000 hesel, z nichž každé bude obsahovat asi 1000 slov. Uvedl to britský zpravodajský server BBC.

Na rozdíl od Wikipedie, která se zakládá na příspěvcích dobrovolníků, čínskou encyklopedii vytvoří vybraní akademici státních univerzit.

Wikipedie je v Číně přístupná, ale část jejího obsahu, jako jsou například témata týkající se tibetského duchovního vůdce dalajlamy nebo prezidenta Si Ťin-pchinga, je blokovaná.

Cílem vytvoření vlastní internetové encyklopedie je podle čínských úřadů vést správným směrem názory veřejnosti.

"Lidé v Číně touží po informacích, a tak při vyhledávání na Wikipedii používají obvykle nástroje proti filtrování, a to pro autoritářský stát zdaleka není ideální situace. Tato iniciativa tak má přitáhnout více uživatelů ke státem schvalovanému obsahu," řekl BBC internetový expert Taha Yasseri.

Encyklopedie Číny sponzorovaná čínskou vládou byla v knižní podobě poprvé publikována v roce 1993 a druhé vydání vyšlo v roce 2012. Podle kritiků byla ovšem některá hesla z politických důvodů záměrně vypuštěna či zkreslena.

Myšlenka internetové verze Encyklopedie Číny byla schválena v roce 2011, práce na ní ale začala teprve nedávno.

Chystaná státní Encyklopedie Číny se stane konkurentem nejen Wikipedie, ale také online encyklopedií vytvořených místními vyhledávači, jako jsou Baidu či Qihoo 360.

 

Právě se děje

Další zprávy