Výzva Američanům a NASA: Čína posiluje vliv ve vesmíru, buduje vlastní stanici

Jana Václavíková Jana Václavíková
16. 6. 2021 12:22
Přestože na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pobývalo od jejího zprovoznění v roce 2000 více než 240 astronautů z různých zemí, žádný z nich nepocházel z nejlidnatější země světa. Americké zákony totiž Čínu z obav o bezpečnost vyřadily z účasti na tomto jinak mezinárodním projektu. Asijská velmoc si proto staví vlastní vesmírnou stanici.

Ve středu v noci našeho času by měla odstartovat po pětileté pauze první čínská posádka mířící do vesmíru. Jejím cílem bude první z modulů, který tvoří základ čínské vesmírné stanice s názvem Tchien-che, Nebeská harmonie. Celá stanice by měla být dokončena po připojení dalších dvou modulů v příštím roce. 

Posádku tří tchajkonautů, jak se čínským kosmonautům přezdívá, vynese z pouště Gobi raketa Dlouhý pochod 2F. Její start bude možné sledovat v přímém přenosu na portálu YouTube.

"Kosmická loď a rakety jsou v dobré kondici, stejně jako další zařízení na startovací dráze a vybavení," cituje specializovaný server Space.com Čínskou korporaci pro vědu a technologii v letectví a kosmonautice, která má jednu z hlavních rolí v čínském vesmírném programu.

Tchajkonauti zde stráví 90 dní, čímž o dva měsíce překonají nejdelší dobu, jakou kdy čínský občan strávil ve vesmíru. Posádka bude pracovat na stavbě a opravách modulu, s čímž jí pomůže 15 metrů dlouhá robotická paže. Také je čeká několik výstupů do volného vesmíru. V něm by měli strávit více času, než je dosud běžné.

"Astronauti opouštějící modul se stanou novou rutinou a doba strávená (ve volném vesmíru) se velmi prodlouží," řekl čínskému státnímu deníku Global Times Jang Li-wej, který byl vůbec prvním Číňanem ve vesmíru a v současnosti je ředitelem Čínského úřadu pro vesmírné inženýrství.

Po dokončení stanice se její životnost odhaduje minimálně na deset let. Je proto možné, že bude za pár let jedinou funkční stanicí na oběžné dráze. Životnost ISS pomalu končí, funkční by měla být jen do roku 2028, připomíná britský deník The Guardian

Budoucí vesmírná velmoc

To by pro asijskou zemi, která se podle agentury Reuters snaží být do roku 2030 jednou z hlavních vesmírných velmocí, představovalo velký úspěch. Čína na sebe upozornila už před dvěma lety přistáním na odvrácené straně Měsíce nebo letos v květnu přistáním sondy na Marsu. Zároveň plánuje poslat na Měsíc člověka. Podle australské stanice ABC News by šlo o nejvzdálenější cestu, kterou by člověk ve vesmíru učinil. 

A své kosmické úspěchy prezentuje i ve státních médiích. "Je to od začátku roku velké téma," říká pro Aktuálně.cz sinolog Filip Jirouš z projektu Sinopsis. Podle něj je jedním z faktorů, proč se o vesmíru tolik mluví, i blížící se sté výročí založení čínské komunistické strany, které připadá na začátek července. "Není to zásadní novinka a propagandistickou show kolem toho nedělají jenom letos, ale nyní to zintenzivnili," říká k informování o vesmírných aktivitách. 

Jeho slova ilustrují i příspěvky běžných Číňanů na sociálních sítích. "Naše vlast je mocná. Start rakety je dárek k 100. výročí od založení komunistické strany," cituje jeden z nich Reuters. 

Neochota spolupracovat s Čínou

Až skončí ISS, může se stát, že se mezinárodní projekty budou muset obracet na Čínu. I tím by stoupl vliv země ve vesmíru. "Tohle byl vždy cíl čínského vesmírného programu: vybudovat alternativní kapacity, normy a instituce pod vedením Číny," píše server The Diplomat. K pomoci se stavbou čínské stanice svolilo už Rusko a spolupráce na vesmírných výpravách byla nabídnuta i dalším státům - například Indii nebo zemím zapojeným do čínského projektu Pás a stezka, jako je Lucembursko. 

"Nebojím se toho, že se Číně daří, ale že naši partneři chodí za Čínou a my se tváříme spokojeně. Necháváme je vybudovat si vlastní vesmírnou stanici," obává se například bývalý americký astronaut Charles Bolden. 

Sinolog Jirouš však nechce předem odhadovat, za bude Čína skutečně vesmíru dominovat. Domnívá se ale, že vesmír bude další místo, kde může dojít ke konfliktu. "Oběžná dráha není nekonečná a Čína se snaží využít všech svých výhod a metod, aby si zajistila nejvyšší počet satelitů," říká. "Je to další místo střetu, protože Čína s Ruskem si budují vlastní vesmírnou stanici, a tím vyzývají celosvětový vesmírný program vedený americkou NASA," myslí si. 

A mohla by s Pekingem spolupracovat na vesmírném programu i Evropská unie? "Ochota spolupracovat bude na obou stranách čím dál menší. Od samotné Evropské kosmické agentury (ESA) bych asi moc vřelosti neočekával a summity NATO a skupiny G7 nyní ukázaly, že éra spolupráce končí," dodává Jirouš. Severoatlantická aliance tento týden označila Čínu za "systémovou výzvu" a oznámila, že se chce postavit jejím ambicím.

Video: Čínské robotické vozítko se pohybuje po odvrácené straně Měsíce

Čínské robotické vozítko Nefritový králík 2 se pohybuje po odvrácené straně Měsíce | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 31 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy