Čína poprvé od 50. let 20. století začne postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu. Děje se tak v době, kdy se země s 1,4 miliardy obyvatel potýká se stárnoucí populací a tenčícím se rozpočtem na penze. Současný věk odchodu do důchodu v Číně patří k nejnižším na světě, informoval zpravodajský server BBC News.
Čínský parlament v pátek schválil návrh na zvýšení zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu z 50 na 55 let pro ženy v dělnických profesích a z 55 na 58 let pro ženy v ostatních profesích. Muži se dočkají zvýšení z 60 na 63 let.
Podle tohoto plánu bude změna platit od 1. ledna 2025, přičemž v následujících 15 letech se bude příslušný věk odchodu do důchodu zvyšovat každých několik měsíců, uvedla čínská státní média. Odchod do důchodu před dosažením zákonem stanoveného věku nebude povolen, uvedla státní tisková agentura Nová Čína; lidé budou moci odchod do důchodu odložit maximálně o tři roky.
Plán na zvýšení věku odchodu do důchodu a úpravu důchodové politiky vychází z "komplexního posouzení průměrné délky života, zdravotních podmínek, struktury obyvatelstva, úrovně vzdělání a nabídky pracovních sil v Číně", uvedla Nová Čína.
Počet obyvatel Číny se v roce 2023 snížil již druhý rok po sobě, protože porodnost stále klesá. Mezitím se průměrná délka života zvýšila na 78,2 roku, uvedli úředníci na začátku tohoto roku. Zpomalující ekonomika, klesající vládní benefity a následky několik desetiletí trvající politiky jednoho dítěte přispěly k demografické krizi v Číně. Během následujícího desetiletí opustí skupinu osob v produktivním věku asi 300 milionů lidí, kterým je nyní 50-60 let. Jedná se o nejpočetnější věkovou skupinu v zemi, která se téměř vyrovná počtu obyvatel USA.