Čína popravila Japonce, další tři čekají na smrt

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 4. 2010 8:10
Pětašedesátiletý muž měl v kufru balíček s 1,5 kilogramu stimulantu
I když už se na to někdy zapomíná, je Čína stále totalitní zemí
I když už se na to někdy zapomíná, je Čína stále totalitní zemí | Foto: Reuters

Peking - V čínské provincii Liao-ning byl dnes popraven pětašedesátiletý Japonec. Nejvyšší trest dostal za to, že se v roce 2006 spolu s čínským komplicem pokusili propašovat z Číny 2,5 kilogramu blíže nespecifikované simulační drogy - zřejmě amfetaminu.

Jedná se o první popravu japonského občana čínskými úřady od znovuobnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi v roce 1972.

Popravu potvrdila čínská tisková agentura Sin-chua. Pašerák Mitsunobu Akano byl i s 1,5kilogramovou zásilkou drogy zadržen v září 2006 na letišti Ta-lien. Od té doby čekal na verdikt v čínském vězení.

Další kilogram stimulantu u sebe podle soudu měl jeho nejmenovaný čínský komplic. Nejvyšší trest udělil čínský vrchní soud v souladu s čínským právem, když konstatoval, že důkazy hovoří jasně a o vině odsouzeného není pochyb.

Japonská strana už nad verdiktem vyjádřila politování a upozornila, že poprava japonského občana může zhoršit vzájemné vztahy. To je ale všechno, co může udělat. Podle agentury AFP navíc Peking v tomto týdnu plánuje popravu dalších tří japonských pašeráků.

Popravy v komunistické Číně nejsou nikterak ojedinělé, i když se v Peking v poslední době snaží vyvolat dojem, že jsou absolutní tresty udělovány výjimečně a v menším měřítku než v minulosti.

Žádné relevantní statistiky o počtu popravených ale k dispozici nejsou; Čína tyto informace přes nátlak organizace Amnesty International klasifikuje jako státní tajemství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy