Muzikál s písněmi a tanci, bez genocidy. Čína natočila o Ujgurech "svůj La La Land"

Žádné převýchovné tábory, bezpečnostní kamery na sloupech a policejní kontroly. Místo toho je v provincii Sin-ťiang krásná a rozmanitá krajina a mezi lidmi různého etnického původu panují harmonické vztahy, tvrdí nový čínský film. Podle odborníků přitom v této oblasti ve skutečnosti dochází k mučení a genocidě muslimské menšiny Ujgurů.
Čínský muzikál Křídla písní. | Video: China SCIO

Muzikál The Wings of Songs, v překladu Křídla písní, sleduje příběh tří mladých mužů různých etnik - Chana, tedy příslušníka čínského většinového etnika, Kazacha a Ujgura. Společně se snaží splnit si svůj sen a prosadit se v muzikálovém průmyslu.

Kromě písní a tanců ukazuje film také různé menšiny, které v Sin-ťiangu žijí, a místní scenérii - od zasněžených vrcholků hor přes průzračná jezera až po pouštní oblasti.

"Osm písní, čtyři tance a dvě muzikálová čísla vznikla pro film, který ukazuje rozdílné folklorní tradice a kulturu Ujgurů, Kazachů a dalších šesti etnických skupin žijících v Sin-ťiangu," píše například Čínská ústřední televize.

Zahraniční média ale namítají, že zmíněné kulturní tradice menšin film ve skutečnosti nezobrazuje a naopak se je snaží vymazat. Například Ujgurové popíjejí alkohol, což muslimům Korán zakazuje, a místo vousů jsou čistě oholeni. Ženy zase nemají zakryté vlasy ani tvář.

Další zástupci menšin ve snímku nepoužívají svůj jazyk a mluví plynně čínsky bez náznaku přízvuku. Všichni jsou pak vděční vládě v Pekingu za politiku, kterou v oblasti uplatňuje, vyjmenovává deník New York Times

Americký list dodává, že rozmanitost nahradily stereotypy, které jsou v Číně o menšinách rozšířené - například to, že často tančí a zpívají v barevném oblečení. Podle ředitele čínské filmové asociace Čanga S'-tchaoa ale film "zobrazuje bohaté kulturní tradice Sin-ťiangu, nádherné prostředí a také lásku místních lidí ke zpěvu a tanci v inspirativním příběhu, který představuje rychle se vyvíjející, moderní a spojený Sin-ťiang," cituje ho čínská stanice.

Snímek, který se podle tamních médií inspiroval americkým oscarovým hitem La La Land, je v čínských kinech už od předminulé neděle a během prvního týdne promítání utržil 109 tisíc dolarů (v přepočtu 2,4 milionu korun). Podle serveru Business Insider to je však na obří asijskou zemi málo, a dokonce muzikál označuje za fiasko.

Genocida může probíhat i na krásném místě

Podle odborníků je film dalším způsobem, jakým se Čína v poslední době snaží změnit pohled na její zacházení s menšinami. Několik západních zemí ho označilo za genocidu a Evropská unie uvalila na zemi sankce kvůli nucené práci Ujgurů.

"Představa, že Ujguři zpívají a tančí, takže tam není žádná genocida - takhle to prostě nefunguje," řekl americkému deníku ujgursko-americký právník Nury Turkel. "Genocida může probíhat na jakémkoliv krásném místě," dodal. 

Nový muzikál ale není jediným způsobem, jakým se Peking snaží vylepšovat svůj obraz v zahraničí. Časté jsou i dezinformace na sociálních sítích Twitter, Facebook nebo YouTube, které jsou jinak v Číně zakázané, a také osobní útoky na lidi informující o dění v Sin-ťiangu. Ať už jde o vědce, novináře nebo zaměstnance různých lidskoprávních organizací. Odborníci z australského think-tanku Australian Strategic Policy Institute v nové studii odhalili, že počet dezinformací o čínské provincii loni stoupl na maximum. 

To potvrzuje i novozélandská politoložka se zaměřením na Čínu Anne-Marie Bradyová. Podle ní za 25 let, během kterých sleduje čínské počínání, neviděla rozsáhlejší mezinárodní propagandu zaměřenou na jediné téma. "Je to vyostřené, neústupné a čím dál více agresivní. Bude to pokračovat bez ohledu na to, jestli je to účinné, nebo ne," domnívá se. 

Larry Ong z konzultační firmy SinoInsider se domnívá, že čínská vláda s touto strategií uspěje, protože Peking "ví, že tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou," řekl britskému deníku The Guardian. To dokazuje i jeden návštěvník kina v Pekingu. "Byl jsem v Sin-ťiangu a film je velmi realistický," řekl britskému deníku. "Lidé jsou šťastní, svobodní a otevření," uvedl.

Video: Buďte slušní jako my. Video přemlouvá mladé Číňany, aby si oblíbili kreditový systém

Buďte slušní jako my. Video přemlouvá mladé Číňany, aby si oblíbili kreditový systém | Video: KarRoy
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy