Čína nahradí střílení vězňů smrtícími injekcemi

Roman Gazdík
16. 6. 2009 14:03
V zemi jsou realizovány tři čtvrtiny poprav na Zemi

Peking - Téměř tři čtvrtiny světových poprav jsou vykonány v jedné zemi. Je jí Čína, kde bylo podle statistik organizace Amnesty International (AI) minulý rok popraveno nejméně 1718 lidí.

Minimálně 7003 osob zde bylo k hrdelnímu trestu za stejnou dobu podle AI odsouzeno.

Kromě toho, jak často se Čína uchyluje k popravám, je kritizována také za způsob zabíjení odsouzených, kterým je střílení do zátylku. To je považováno za jeden z krutějších způsobů popravy, protože odsouzený nemusí umřít ihned.

Podle zpráv čínských médií se však úřady rozhodly postupně střelné zbraně nahradit smrtící injekcí.

„Protože smrtící injekce je tou nejrozšířenější metodou mezi zeměmi, které využívají nejvyššího trestu, Čína bude tyto příklady následovat," citoval list China Daily ředitele Nejvyššího čínského lidového soudu Chu Jün-tchenga. „Je považována za lidštější, protože redukuje strach a bolest kriminálníka v porovnání s popravou střelnou zbraní."

Dva z obžalovaných v tzv. melaminovém skandálu - Čang Jü-ťün a Čang Jen-čang (zcela vlevo) - čekají, až budou předvedeni před soud v čínském městě Š'-ťia-čuang
Dva z obžalovaných v tzv. melaminovém skandálu - Čang Jü-ťün a Čang Jen-čang (zcela vlevo) - čekají, až budou předvedeni před soud v čínském městě Š'-ťia-čuang | Foto: Reuters

Injekce byly v Číně jako smrtící prostředek při popravách povoleny v roce 1997, podle Chua jimi však byl dosud popraven jen malý počet odsouzených.

I popravy smrtícími injekcemi jsou však obviňovány z přílišné krutosti a mezi zářím 2007 a květnem 2008 na ně bylo v USA de facto moratorium. Zda nejsou výjimečně kruté, totiž v té době řešil Nejvyšší soud Spojených států. Nakonec poměrem 7:2 hlasů rozhodl, že popravy injekcemi mohou pokračovat.

Podle Chuho bude kvůli finančním nákladům nějaký čas trvat, než se popravy injekcemi rozšíří po celé Číně. Peking však chce, aby se tak stalo již do konce tohoto roku.

Podle listu The Beijing Youth Daily už byla ve vězení v Tou-ke-čuang, kde jsou cely smrti většiny pekingských odsouzených, postavena budova, kde se mají popravy injekcemi odehrávat. Výcvik policejního personálu, který bude injekce aplikovat, i doktorů, kteří mají na jejich průběh dohlížet, podle listu začne již brzy.

V Číně je nyní možné trestat smrtí více než 60 trestných činů, mnohé z nich jsou nenásilné povahy. K smrti může být člověk odsouzen například za korupci a další ekonomické delikty.

 

Právě se děje

Další zprávy