Čína mění přístup. Ukončí lukrativní obchod s orgány?

rak, ČTK, BBC, Reuters
7. 4. 2007 13:17
Nový zákon zakazuje dobrovolnou transplantaci
Na nelegálním obchodě s lidskými orgány vydělávají v Číně podle ochránců lidských práv nejvíc malé nemocnice a armáda.
Na nelegálním obchodě s lidskými orgány vydělávají v Číně podle ochránců lidských práv nejvíc malé nemocnice a armáda. | Foto: Ludvík Hradílek

rak, ČTK, Reuters, BBC Čínské nemocnice a jejich lékaři by se měli začít víc bát. Rozhodně ti, kteří se běžně zapojují do nelegálního obchodu s lidskými orgány.

Přesná data o jejich počtu a praktikách neexistují - ochránci lidských práv jsou i tak přesvědčení, že prodej orgánů se v miliardové zemi proměnil v lukrativní průmysl.

Jeden a půl milionu Číňanů potřebují každý rok nové srdce, plíce, nebo třeba ledviny. Operaci ale podstoupí jen deset tisíc z nich. Čínský zdravotní systém totiž trápí nedostatek peněz a kulturní tabu, bránicí dárcovství před smrtí.

To je podle Human Rights Watch (HRW) živná půda pro černý obchod, který nemá s lékařskou etikou nic společného. "Nové předpisy ukazují, že Čína odpovídá na obrovské mezinárodní obavy z jejího obchodu s orgány," řekl z Hong Kongu listu Washington Post Nicholas Bequelin, analytik HRW.

Boj o srdce popravených vězňů

Nový zákon má 32 paragrafů, platit začne 1.května. Jeho schválení následuje už dřívější opatření ministerstva zdravotnictví, které loni proti prodávání kusů lidských těl zasáhlo. Čína i tak vyhráno v očích zbytku světa nemá.

Ochráncům lidských práv vadí, že nová legislativa neřeší "klíčový" problém: odebírání orgánů často poskytovaných bohatým cizinům z těl popravených vězňů. Podle HRW jsou v novém zákoně díry. Tlačí proto na Peking, aby odhalil postupy platné v káznicích.

Infobox

Čína a nový zákon o transplantacích

  • Počítá se snížením počtu lékařských zařízení, kde je možné transplantace provádět.
  • Lékařům obchodujícím s orgány hrozí vysoké pokuty a odebrání licence.
  • Už nebude možné vybírat dárce mladší 18 let, operace budou schvalovat komise.
  • Transplantace mají  "respektovat principy dobrovolného a nenuceného dárcovství," napsala oficiální čínská agnetura Xinhua

Zatímco tisková agentura Xinhua připisuje většinu orgánů na trhu "zesnulým lidem", HWR je přesvědčena, že z 90 procent patří právě popraveným vězňům. Nový postup, založený na dobrovolném dárcovství je tak podle Bequelina "prakticky nesmyslný".

"Mluvíme o vězních, kteří čekají na popravu. Mohou být vystaveni všem druhům tlaku, aby souhlas podepsali," kritizuje nová čínská opatření Bequelin.

Čínští představitelé kritiku odmítají. "Postupy při dárcovství od běžných lidí a těch, které čeká smrt, jsou stejné," řekl BBC Ni Shourning, z čínského Nejvyššího lidového soudu.

Situaci komentoval poté, co reportér britské televizní stanice loni předstíral zájem o koupi jater. Nemocnice v Tianjinu mu odpověděla, že orgán obdrží do tří týdnů a může pocházet z těla popraveného vězně.

 

Právě se děje

Další zprávy