Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2022 22:50
Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině.
Čínské výhrůžky rozdmýchala návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.
Čínské výhrůžky rozdmýchala návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. | Foto: Reuters

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

"Pokud se nějaké vnější síly budou vměšovat nebo se budou radikálně projevovat separatistické síly, budeme vždy připraveni reagovat použitím síly nebo jiných nezbytných prostředků," uvádí se v dokumentu, který vydala kancelář čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu. Kritizuje v něm Spojené státy za to, že nerespektují zásady jedné Číny, podle kterých by Washington měl Peking uznávat jako jedinou legitimní čínskou vládu.

Čína vytýká Spojeným státům také to, že s ostrovem udržují oficiální vztahy a podporují prodej zbraní na Tchaj-wan. Dokument taktéž tvrdí, že Washington navádí ostatní země k zasahování do záležitostí Tchaj-wanu a pomáhá ostrovu rozšířit jeho mezinárodní působení.

Pelosiová byla nejvýše postavenou americkou představitelkou, která Tchaj-wan navštívila od konce 90. let minulého století. Čína v reakci na její cestu přijala rozsáhlé protiamerické sankce a v okolí ostrova zahájila vojenská cvičení, o kterých v úterý tchajwanský ministr zahraničí řekl, že jsou "přípravou na invazi".

Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy