Čína chystá námořní operaci u Tchaj-wanu, premiér přestal mluvit o mírovém sjednocení

Martin Novák Martin Novák
23. 5. 2020 14:26
Pandemie koronaviru prudce zhoršila vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem. Zatímco Peking je ve světě terčem kritiky za to, že dopustil rozšíření viru a údajně zasáhl příliš pozdě, Tchaj-wan bývá příkladem zvládnutí nákazy. Ostrov má jen sedm obětí a 440 nakažených při počtu obyvatel 24 milionů.
Čínská jaderná ponorka na vojenské přehlídce.
Čínská jaderná ponorka na vojenské přehlídce. | Foto: Reuters

Přesto se tento týden Tchaj-wan marně snažil získat status pozorovatele na jednání Světové zdravotnické organizace (WHO). Čínský zástupce žádost vetoval s odůvodněním, že Tchaj-wan je součástí Číny.

Čínská vláda těžce nese, že pandemie zlepšila image Tchaj-wanu ve světě a ostrov z ní vychází jako samostatná země postupující jinak než pevnina. Tato nervozita a hněv se projevuje zvýšením napětí.

V srpnu chystá Čínská lidová armáda blízko Tchaj-wanu námořní manévry a v plánu je také nácvik vylodění na Prataských ostrovech v Jihočínském moři (souostroví kontroluje tchajwanská vláda).

Zároveň Peking ostře protestuje proti tomu, že Spojené státy prodávají ostrovu moderní torpéda a že Francie chce Tchaj-wanu dodat protiletadlové rakety. Půjde o první francouzskou zásilku zbraní Tchaj-wanu po osmadvaceti letech, což vyvolalo diplomatickou přestřelku mezi Paříží a Pekingem. Francouzské ministerstvo zahraničí čínský protest proti dodávce odmítlo s tím, že Čína by se raději měla věnovat boji s nemocí covid-19.

Fungování jako v Hongkongu

V pátek v Pekingu začalo výroční zasedání čínského parlamentu a velkým tématem je tu kromě pandemie i Tchaj-wan. Čínský premiér Li Kche-čchiang ve svém projevu učinil zdánlivě nenápadnou, ale podstatnou změnu oproti zvyklostem. Ze zmínky o připojení ostrova k pevnině vypustil tradiční slovo "mírové".

"Podpoříme je, aby se k nám připojili, prosazujeme čínské sjednocení," uvedl premiér v úvodu zasedání parlamentu. Obvyklá formulace přitom zní "mírové sjednocení".

Čínu a Tchaj-wan odděluje Tchajwanská úžina.
Čínu a Tchaj-wan odděluje Tchajwanská úžina. | Foto: Aktuálně.cz

Peking nabízí Tchaj-wanu stejný model jako Hongkongu: jedna země, dva systémy. Čili že ostrovu bude vládnout guvernér, s jehož jmenováním ale musí souhlasit Čína. Tchajwanci to odmítají.

"Chci znovu zdůraznit a zopakovat slova mír, rovnost, demokracie a dialog. Nepřijímáme model jedna země, dva systémy, který by degradoval Tchaj-wan a zrušil by nynější status quo. Za tím si stojíme," řekla už ve středu během své inaugurace tchajwanská prezidentka.

Deník Financial Times však s odvoláním na své zdroje v Číně a na Tchaj-wanu napsal, že ve vedení Čínské lidové armády a mezi čínskými politiky se nyní vede diskuse o tom, zda s covidem-19 nenastala vhodná chvíle pokusit se připojit ostrov k pevnině silou.

"Jeden z námořních důstojníků napsal na zpravodajském čínském webu komentář, že nastal čas k vojenské akci proti Tchaj-wanu. Později článek z webu zmizel, ale diskuse pokračuje," napsal britský list.

Napjaté vztahy i po sedmdesáti letech 

Tchaj-wan je de facto nezávislým státem od roku 1948, kdy se na ostrov přesunuli stoupenci a vojáci strany Kuomintang, která na pevnině prohrála občanskou válku s komunisty. Bývalý čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung vyhrožoval invazí, ale nikdy k ní nedošlo.

Čínský režim odmítá jakýkoliv náznak nezávislosti ostrova, a ačkoliv občanská válka v Číně skončila před více než sedmdesáti lety, otázka kontroly Tchaj-wanu je pro vládu v Pekingu stále citlivá.

Přesto se prezident Si Ťin-pching v roce 2015 sešel v Singapuru na historické schůzce s tchajwanským prezidentem Ma Jing-ťiouem. Oba muži se ve snaze vyhnout se diplomatickému karambolu oslovovali jen "pane", schůzka jinak nevedla k žádnému průlomu.

Předseda Senátu Vystrčil: Moje cesta na Tchaj-wan je čím dál reálnější

Vystrčil jednal s prezidentem Zemanem o výhrůžném dokumentu s razítkem čínské ambasády, který se dostal krátce před smrtí k Jaroslavu Kuberovi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy