Satelity odhalily obří jadernou sílu. Čína ukrývá v poušti stovky raketových sil

Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 7. 2021 12:47
Poté, co Čína v šedesátých letech minulého století odpálila svou první atomovou bombu, rozhodla se tehdejší vláda, že svůj jaderný arzenál udrží na co nejnižší úrovni tak, aby jen zastrašil potenciální nepřátele. Nové satelitní snímky z odlehlé pouště na severozápadě země však ukazují opak. Peking kapacitu svých nukleárních zbraní povážlivě rozšiřuje.
Čínské mezikontinentální rakety DF-41 na vojenské přehlídce v Pekingu. Stejný typ mohou ukrývat nově budované pouštní sila.
Čínské mezikontinentální rakety DF-41 na vojenské přehlídce v Pekingu. Stejný typ mohou ukrývat nově budované pouštní sila. | Foto: Reuters

Zatímco Spojené státy a Rusko mají dohromady víc než jedenáct tisíc jaderných hlavic, Čína jich kvůli téměř 60 let starému rozhodnutí vlastní jen 350. Odborníci odhadovali, že v následujícím desetiletí toto číslo poroste. To, co odhalila studie založená na satelitních snímcích z čínských pouští, ale nikdo z nich nepředpověděl. 

Zpráva výzkumníků z Centra Jamese Martina pro studium nešíření jaderných zbraní začátkem měsíce ukázala, že v poušti provincie Kan-su na severozápadě Číny vzniká pole se 120 raketovými sily - podzemními kryty kruhového tvaru na balistické střely, které jsou překryté velkými kopulemi. V tomto týdnu navíc autoři studie přišli s dalším odhalením: až 110 stejných staveb vzniká také o 380 kilometrů dál v poušti sousední provincie Sin-ťiang. Dosud jich Čína přitom měla jen dvacet.

Sila by podle odborníků mohla ukrývat nejnovější mezikontinentální balistické rakety DF-41, které mají dolet až 15 tisíc kilometrů a jsou schopné nést hned několik jaderných hlavic. "Jsou vyrobené, aby zasáhly kontinentální Spojené státy do 30 minut," uvádí stanice CNN.

První zpráva o nových silech přišla jen den předtím, než čínský prezident Si Ťin-pching pronesl projev ke sto letům od založení vládnoucí Čínské komunistické strany, ve kterém řekl, že Čína už nebude šikanována, utlačována nebo podmaněna zahraničními zeměmi. "Každý, kdo se k tomu odváží, si rozbije hlavu do krve o Velkou ocelovou zeď, kterou ukovalo přes 1,4 miliardy Číňanů," varoval. "Musíme urychlit modernizaci národní obrany a ozbrojených sil," dodal Si. 

Zmatení protivníka?

Autoři studie uvádí, že výstavba sil je zatím tím největším rozšířením čínského jaderného arzenálu od dob studené války.

Před rychle rostoucí nukleární kapacitou Pekingu nedávno podle deníku Washington Post varoval i americký Pentagon. Asijská země podle něj disponuje odpalovacími zařízeními, které se dají jednoduše ukrýt před satelity, a také novými ponorkami, schopnými nést nukleární zbraně. Obnovu svých jaderných zbraní, navigačního systému a pořízení nových raket plánují v následujících dvou desetiletích také Spojené státy.

Jak ale odborníci dodávají, budování sil pro jaderné zbraně ještě nemusí nutně znamenat, že budou naplněny raketami. Naopak mohou na jejich úkryt využít jen některé z nich a rakety mezi nimi přesouvat, aby zmátli protivníky. "Číňané tím přinutí Spojené státy, aby cílily na mnoho sil, která mohou být prázdná. A tato zařízení mohou pomalu zaplňovat, pokud budou potřebovat rozšiřovat své síly. Překvapuje mě, že už to neudělali před deseti lety," říká americkému deníku New York Times expert na jaderné zbraně z Massachusettského technického institutu Vipin Narang.

Zastrašení USA

Čínské úřady na dotazy amerických médií, zda mohou potvrdit, či vyvrátit nálezy výzkumníků, nereagovaly. Stojí však za tím, co tvrdí už mnoho let - že nepoužijí nukleární zbraně, pokud na ně někdo nezaútočí jako první, a že jejich jaderná síla je "na nejnižší úrovni požadované k obraně národní bezpečnosti".

"Nejnižší úroveň se mění s tím, jak se mění bezpečnostní situace Číny," napsal státní deník Global Times v článku s titulkem "Čínská minimální jaderná odstrašující síla nemůže být omezována Spojenými státy". Text dále pokračoval i zmínkami o Tchaj-wanu, o kterém čínský prezident uvedl, že bude spojen s pevninskou Čínou i za cenu vojenského konfliktu. "Až dojde na vojenskou konfrontaci mezi Čínou a Amerikou kvůli Tchaj-wanu, tak pokud bude mít Čína dostatek jaderné kapacity na zastrašení USA, poslouží to jako základ čínské národní vůle," stojí v textu.

Video: Čínský prezident Si Ťin-pching chce upevnit svou moc. Hodlá posílit armádu

Čínský prezident Si Ťin-pching chce upevnit svou moc. Hodlá posílit armádu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy