Čína bojuje proti kouření, zakázala ho ve školách

ČTK ČTK
29. 1. 2014 21:40
V Číně kouří 300 milionů lidí. Země je největším světovým spotřebitelem tabáku.
Foto: Reuters

Peking - Čínská vláda se snaží přimět obyvatele země, aby přestali kouřit.

Jejím nejnovějším počinem se tak stal zákaz kouření v mateřských, základních a středních školách.

Nový zákaz, který ministerstvo školství vyhlásilo ve středu, se netýká univerzit. Ty ale budou muset pro kuřáky vyčlenit zvláštní prostory.

Detektory kouře

Školy také propříště nebudou smět využívat finanční podporu od firem vyrábějících cigarety ani vyvěšovat tabákové reklamy. Ve školních kantýnách už nebude možné prodávat cigarety.

Ředitelé mají za úkol zajistit instalaci detektorů kouře či kamer, které pomohou zákaz uplatňovat a odhalovat viníky. Vzdělávací zařízení, jež nebudou nařízení dodržovat, budou podle ministerstva potrestána.

Čínská vláda podle agentury Reuters směřuje k vyhlášení celostátního zákazu kouření na veřejných místech, který by mohl být přijat už v letošním roce.

Foto: heybrian.com

Úřady v řadě čínských měst se již nyní snaží omezovat kouření ve vnitřních veřejných prostorách i na jiných veřejných místech, nařízení se ale důsledně neuplatňují.

Svou roli hrají značné příjmy plynoucí do státní pokladny prostřednictvím státního tabákového monopolu, který maří zavedení jakýchkoli zásadních protikuřáckých opatření a úspěšně odolává zvyšování cen cigaretových výrobků a opatřování cigaretových krabiček varovnými nápisy.

1,4 milionu mrtvých ročně

Kouření bylo v Číně v posledních letech označováno za příčinu úmrtí zhruba 1,4 milionu lidí ročně a představuje jednu z největších zdravotních hrozeb, jakým podle statistik Číňané čelí. Roční prodej cigaret se od roku 2002 do roku 2012 v Číně zvýšil o 50 procent na 2,52 bilionu kusů.

Navzdory dlouhodobé kampani jde s odhadovanými 300 miliony kuřáků o největšího světového spotřebitele tabáku a kouření je v zemi nedílnou součástí společenského života.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy