Čína a Kambodža ve středu zahájily své dosud největší společné vojenské cvičení, zúčastní se ho na 900 čínských a přes 1300 kambodžských vojáků. Informovala o tom agentura AFP. Do vojenských manévrů nazvaných Zlatý drak, které potrvají do 28. května, Peking nasadí i svou nejmodernější techniku, včetně robotických psů.
Akce se koná více než měsíc po posledním cvičení armád obou zemí. Čína do něj nasadí také svou nejmodernějších vojenskou techniku, jako jsou obrněná vozidla, vrtulníky, válečné lodě, průzkumné drony nebo robotičtí bojoví psi, uvedly Královské khmerské ozbrojené síly (RCAF). "Cílem bude rozvíjet užší vazby a spolupráci mezi oběma armádami. Cvičení je větší než loni, co se týče personálu a vybavení," řekl mluvčí RCAF Thong Solimo.
"Čína chce ukázat svaly a prostřednictvím manévrů vyslat signál, že je velmocí. Kromě této demonstrace síly musí Peking také dodat důvěru svým partnerům ukázkou, že Čína roste, rozvíjí se a sílí, a to jak z hlediska velikosti, tak z hlediska technologického pokroku a vojenské síly," tvrdí kambodžský politický expert Ou Virak.
V pondělí u kambodžské námořní základny Ream zakotvila i válečná loď Čchan-paj Šan vyslaná Činou, jejíž plavidla se u základny střídají od června 2022, kdy vláda s finanční pomocí Pekingu zahájila modernizaci základny. Kambodža tam v roce 2020 zbourala Američany vybudovaný objekt poté, co odmítla nabídku Washingtonu na jeho opravu.
Kambodža s Čínou uskutečnily poslední vojenské cvičení na začátku dubna u příležitosti slavnostního otevření základny Ream, jehož se zúčastnil i kambodžský premiér Hun Manet s čínskou vojenskou delegací.
První manévry s názvem Zlatý drak se konaly v roce 2016. Kambodža následující rok ukončila sedm let trvající podobná cvičení s USA, které se jmenovaly Angkor Sentinel.